Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Пяна от устата и странни лимони - имаше ли измама в паметния триумф на Испания от 1983 г.?

Великият успех на Испания с 12:1 над Малта през декември 1983 г. е бил постигнат в резултат на употреба на забранени стимуланти, твърдят от загубилия отбор. Преди малко повече от 34 години, в последния си квалификационен двубой, “ла роха” се нуждаеше от успех с 11 гола разлика, за да успее да се класира за Евро 1984. Иберийците стигнаха до триумф точно според изискването и в последния момент изпревариха Холандия.

Паметната за испанския футбол вечер в Севиля обаче е станала факт заради измама, убедени са малтийците.

Авторът на единствения гол за гостите тогава - Силвио Демануеле, смята, че домакините са били допингирани. “Имам брат, който се занимаваше с боди билдинг. Наясно съм какво се случва с хората, когато взимат стероиди. Енергията на испанците в този мач не беше нормална. На някои от тях им излизаше пяна от устата и не спираха да пият вода”, заяви той пред испанското ТВ шоу “Fiebre Maldini”.

Тогава въпросният Демануеле изравни за 1:1 в 24-ата минута, а на полувремето “фуриите” водеха само с 3:1.

Големият срив в играта на Малта дойде след почивката, когато домакините вкараха девет попадения. Тогавашният селекционер на малтийците Виктор Счери има обяснение за това: “На полувремето един нисък мъж, облечен в бяло, влезе в съблекалнята ни и ни предложи резенчета лимон. Играчите си взеха и след това се почувстваха зле. Това беше единственото нещо, което консумирахме. Питат ме дали смятам, че испанците са ни дрогирали по този начин, но аз нямам доказателства.”

Споменатият Силвио Демануеле пък си спомни, че след изяждането на лимона се е почувствал като пиян.

Иначе на последвалото Европейско първенство Испания стигна до финала, където загуби от домакина Франция с 0:2.