Дойде време и Байерн да усети силата на новия фактор в Германия (видео)

Байерн (Мюнхен) допусна трета загуба от началото на сезона в Бундеслигата, след като не показа достатъчно класа и логично отстъпи с 1:2 при визитата си на РБ (Лайпциг). Преди началото на този 27-и кръг мнозина очакваха в него баварците да триумфират с титлата, но в крайна сметка празненствата може би се отлагат за след две седмици.

Този успех е първи за РБ над Байерн в кратката история на клуба от Източна Германия, който набързо си поправи път към високите места в местния футбол.

На "Ред Бул Арена" отборът на Юп Хайнкес беше бледа сянка на себе си в продължение на около час и едва след това опита да промени нещо. Сандро Вагнер се разписа за гостите с глава след 12 минути игра, а Наби Кейта изравни в 37-ата. Домакините направиха обрата в 57-ата чрез Тимо Вернер.

Баварците преследваха победата без Роберт Левандовски в състава. Голмайсторът на шампионите беше записан сред резервите, а вместо него титуляр беше Вагнер. На пейката седнаха още основни играчи като Жером Боатенг, Франк Рибери и Хавиер Мартинес, а защитникът Хуан Бернат отново беше натоварен с офанзивни функции.

Дори по-големи изненади имаше в стартовите 11 на домакините. Тимо Вернер, Жан-Кевин Огюстен и капитанът Вили Орбан започнаха сред резервите, като получиха почивка заради участието си в мача срещу Зенит в Лига Европа в четвъртък.

Наложи се обаче Вернер да влиза още в 10-ата минута заради контузия на Марсел Забитцер. Нападателят все пак не изкара цялата среща и беше заменен малко преди края й, защото беше изморен.

Домакините решиха да изненадат шампионите с промяна в постройката си, като заложиха на такава с трима в защита. Изглежда това даде резултат, защото през първото полувреме Байерн създаде само едно положение и го вкара, когато в 12-ата минута Хамес Родригес сложи топката на главата на Вагнер.

РБ (Лайпциг) - Байерн 2:1@@@

След това обаче пред вратата на Улрайх се изви торнадо.

Само две минути след попадението отбраната на баварците беше хваната в крачка от Юсуф Поулсен, който след далечно подаване излезе сам срещу Свен Улрайх, но вратарят спаси удара му.

Ранният гол в полза на Байерн само увеличи желанието на Лайпциг да вкара, а и мюнхенци показваха признаци на пропукване в защита. Така в 26-ата и 27-ата минута Улрайх блесна с две важни намеси, а при единия случай Никлас Зюле се наложи да избива точно през голлинията.

Нямаше как обаче този натиск да не завърши с гол в мрежата на Улрайх и това се случи в 37-ата минута. Тогава Кейта нанесе последния изстрел след карамбол в наказателното поле.

Сигналът за край на полувремето дойде при 13:1 удара в полза на Лайпциг.

След почивката нещата продължиха по същия начин с игрово предимство на Разенбалшпорт и в 57-ата Вернер вкара за 2:1. Само четири след това германският национал пропусна да покачи на 3:1, след като избра сам да завърши контраатака.

Веднага обаче Матс Хумелс можеше да компенсира за неубедителното си до момента представяне, но ударът му беше отразен. Това беше едва вторият изстрел на Байерн към вратата, а минутата беше 62-а.

Едва тук тимът на Юп Хайнкес се разигра и Артуро Видал пропусна да изравни с глава.

За последните около 20 минути на терена се появи и Левандовски, като Байерн вече действаше с двама тарани в атака. Това доведе до куп високи центрирания в наказателното поле и при едно такова в 86-ата шампионите настояваха за дузпа за игра с ръка на Щефан Илзанкер, но съдията Марко Фритц каза "не", след като изгледа повторение.

Байерн не беше губил в първенството от 25 ноември, когато преклони глава пред Борусия (Мьонхенгладбах). Другото поражение е от Хофенхайм още по времето на Карло Анчелоти. Независимо от това баварците ще сложат шампанското да се изстудява за дербито с Борусия (Дортмунд) на 31 март, защото ще спечелят "Салатиерата" при успех в мача и издънка на Шалке 04 малко преди това същия ден.

Лайпциг пък е шести в класирането - само на 2 точки от място в Шампионската лига.