Барса и Меси с нова танцова стъпка към титлата (видео+галерия)

Лидерът в Примера Барселона записа 23-а победа от 29 мача в испанския елит след домакинска победа с 2:0 над Атлетик Билбао. Първият гол на Пако Алкасер (8) падна след засада на Жорди Алба, която остана скрита за страничния рефер. В 30-ата Лионел Меси удвои с прекрасен шут. Аржентинецът зарадва своите фенове с импровизиран танц при головата си радост. Каталунците смачкаха съперника си през първото полувреме, а след почивката си позволиха отпускане. С успеха Барса временно дръпна с цели 11 точки пред втория Атлетико Мадрид, който има тежко гостуване на Виляреал. Настоящият шампион Реал Мадрид изостава с 18 точки преди тазвечершната си среща с Жирона.

Пако Алкасер влезе в стартовия състав на каталунците за сметка на наказания Луис Суарес. Усман Дембеле отново попадна сред 11-те на Ернесто Валверде след силния си мач срещу Челси. Филипе Коутиньо замени Андрес Иниеста при схема 4-4-1-1. Хосе Сиганда заложи на 4-2-3-1 със Сабин Мерино в центъра на нападението при отсъствието на ветерана Ариц Адурис.

В четвъртата минута Лионел Меси завъртя топката от 23-метров фал, а вратарят Кепа Арисабалага не пое рискове и изби над гредата. В осмата Жорди Алба се стрелна отляво, защитата на "лъвовете" не се ориентира, бекът извади топката към точката на дузпата за непокрития Алкасер, който насочи технично ниско долу в далечния ъгъл - 1:0. Повторенията показаха, че Алба е в положение на засада, когато търсеше топката отляво.

Барселона - Атлетик Билбао@@@

След попадението отбраната на "червено-белите" продължи да допуска грешка след грешка. В 11-ата минута Микел Сан Хосе подари топката на Меси, Лео навлезе в наказателното поле, завъртя трима, но не нанесе добър удар. При следващата "синьо-червена" атака аржентинецът шутира фронтално от 19 метра - стражът на баските плонжира и изби. В 14-ата Алба върна кълбото назад, последва удар от въздуха на Коутиньо, след който топката се отби от напречната греда, а при добавката Усман Дембеле действа разсеяно и колебливо.

В 16-ата отново включването на Алба донесе острота в барселонската атака, този път неговият нисък пас на първа греда беше блокиран. Каталунците разкъсваха защитата на Атлетик при почти всяка офанзива. Гостите от "Сан Мамес" определено бяха изпаднали в нокаут. Домакините продължиха да си правят каквото поискат с наивната и отчайваща защита на "рохибланкос". В 22-ата Кепа излезе от наказателното си поле, за да спре устремения Дембеле. В 26-ата се получи меле пред малкото наказателно на билбаинци. Дембеле направи голям пропуск от няколко метра, стреляйки във вратаря, а секунда по-късно Меси овладя топката и се разходи около малкия пеналт, но не намери коридор до промуши топката.

В 30-ата Лео беше оставен непокрит на дъгата на наказателното поле и с кинжален удар прати топката в долния ляв ъгъл на Кепа. Стражът нямаше как да реагира на много силния и точен изстрел - 2:0. Освен с прекрасния гол Ла Пулга впечатли и с импровизиран танц, който завладя социалните мрежи. "Лос кулес" се забавляваха, а техният съперник наблюдаваше отблизо.

В 34-ата Паулиньо копна топката над защитата, Коутиньо изпревари вратаря, прехвърли го, но имаше малшанса за втори път да удари напречната греда, като този път топката кацна върху нея. До края на първата част остана време и за още една греда. Дембеле подаде към Паулиньо, бразилецът отправи изстрел от 22 метра, след който топката се чукна от външната страна на лявата греда на Кепа. Момчетата на Сиганда така и не направиха сносна атака преди почивката и озадачиха с действията си.

Гостите заиграха по-смело през второто полувреме. В 46-ата минута незабелязаният преди почивката Марк-Андре тер Стеген сбърка подаването и намери Иниго Лекуе. Защитникът, който днес получи по-нападателни задачи, шутира неточно. В 51-ата "лъвовете" организираха много добра контра отляво, но Сабин Мерино провали усилията на съотборниците си с анемичен удар. В 55-ата Меси стреля в стената от удобна позиция. Възпитаниците на Валверде определено намалиха темпото и се довериха на преднината си. В 64-ата Дембеле напусна терена и в игра се появи капитанът Андрес Иниеста.

В 71-ата резервата днес Иняки Уилиямс получи топка в наказателното поле, ала беше блокиран при опита си за удар. Гостите от Билбао се настаниха в половината на "блаугранас". В 77-ата Тер Стеген тръгна да излиза, след това се върна и "увисна". Адурис насочи неточно към близкия ъгъл, а преди това имаше неправилно вдигнат флаг за засада. В 81-ата Меси получи в наказателното поле и пробва удар, който се оказа лесен за вратаря. В 88-ата Меси нанесе опасен диагонален шут, при който топката профуча покрай гредата и излезе в аут.

Барса се поздрави с поредни три точки в Ла Лига и все по-уверено гледа към 25-ата си шампионска титла. Предстои пауза за национални отбори, в която Ернесто Валверде ще има време за планира мачовете за месец април.