Скучно, но ефективно: Юнайтед на полуфинал за ФА Къп (видео)

Манчестър Юнайтед победи с 2:0 Брайтън и се класира за полуфиналите в турнира за ФА Къп. Без да блестят, "червените дяволи" вкараха по един гол във всяко от полувремената и зарадваха феновете си след отпадането от Севиля в Шампионската лига. Точни бяха Ромелу Лукаку в 37-ата минута и Неманя Матич в 83-ата. Юнайтед обаче отново игра слабо, а през второто полувреме гостите пропуснаха няколко отлични възможности да изравнят.

ФА Къп остана единственият реален шанс на Юнайтед да завърши сезона с трофей, а това е особено важно за Моуриньо на фона на многото критики заради дефанзивния стил на тима под негово ръководство. Португалецът е печелил турнира само веднъж - през 2007 година, когато с Челси победи на финала именно Юнайтед. За последно "червените дяволи" националната купа през 2016 година под ръководството на Луис ван Гаал.

Моуриньо направи цели 5 промени в състава в сравнение с фиаското срещу Севиля. На вратата бе Серхио Ромеро вместо Давид Де Хеа, на левия фланг на защитата застана Люк Шоу, а Пол Погба, Маркъс Рашфорд и Алексис Санчес отстъпиха местата си съответно на Скот Мактоминей, Хуан Мата и Антони Марсиал.

Брайтън е в подем и спечели три от последните си 5 мача в Премиър лийг, като се отдалечи на 7 точки от зоната на изпадащите. В ФА Къп "чайките" елиминираха Кристъл Палас, Мидълзбро и Ковънтри, за да стигнат до 1/4-финалната фаза за пръв път от 32 години.

Преди днешния сблъсък отборът на Крис Хютън загуби три поредни мача срещу Юнайтед с по 0:1 и като цяло няма победа над този съперник от 1982 година. Освен това, Брайтън никога не е печелил на "Олд Трафорд".

В двубоя днес гостите започнаха без водещия си реализатор Глен Мъри, но титуляр беше рекордната покупка Юрген Локадия. На холандеца в предни позиции помагаха Соли Марч и Леонардо Уйоа.

Срещата се игра при доста силен снеговалеж. В началните минути Брайтън често се задържаше в половината на домакините, но без да създаде опасно положение. Въпреки това, напоритостта на Локадия притесняваше бранителите в червено.

Юнайтед се стремеше да играе на висока скорост, но често бъркаше при подаванията. В първия половин час футболистите на Моуриньо нито веднъж не застрашиха Тим Крул, но в 30-ата минута сътвориха най-добрата си комбинация. Марсиал и Мата комбинираха технично, но ударът на испанеца срещна тялото на защитник на Брайтън и излезе в корнер. След неговото изпълнение се стигна до кратко разбъркване и изстрел на Крис Смолинг, който уцели външната страна на гредата.

Брайтън също имаше отличен шанс да поведе. Люис Дънк скочи най-високо след центриране от ъглов удар и засече топката, но Ромеро изби.

В 37-ата минута "червените дяволи" излязоха напред с гол на Лукаку. Белгиецът беше изпуснат на далечната греда и опъна мрежата с глава след прецизно центриране от левия фланг на Неманя Матич. Попадението успокои домакините, които доминираха в оставащото време до почивката и се оттеглиха с минимален аванс.

В началото на втората част Брайтън показа желание да търси обрат и на два пъти застраши вратата на Ромеро. В първия случай заради рикошет не се наложи аржентинецът да се намесва, но във втория той се справи с удара на Локадия. В 57-ата минута Локадия шутира много по-силно и топката летеше към горния десен ъгъл на вратата, но Ромеро изби в корнер.Брайтън продължи да атакува, а Манчестър Юнайтед не успяваше да установи контрол върху мача, въпреки преднината си в резултата.

В 67-ата минута Паскал Грос центрира към Локадия, но той не нанесе достатъчно точен удар с глава, а позицията му беше обещаваща. Влизането на Хосе Искиердо внесе още повече скорост в играта на гостите, а футболистите на Моуриньо изглеждаха объркани и не правеха нищо в офанзивен план.

Интригата приключи в 83-ата минута. Тогава влезлият като резерва Ашли Йънг центрира за Матич и сърбинът с глава направи резултата 2:0. Бившият халф на Челси много майсторски засече топката и се превърна в герой за своите, след като преди това асистира за попадението на Лукаку.

Юнайтед се присъедини на полуфиналите към Тотнъм, а другите два четвъртфинала са днес. В тях Уигън посреща Саутхамптън, а Лестър е домакин на Челси.