Историческа сензация на March Madness (видео)

Историята на колежанския баскетбол бе пренаписана снощи, след като поставения под №1 в Южния регион отбор на Вирджиния загуби от №16 - Мериленд Балтимор Каунти с 54:74 и се прости с мечтата си за успешен поход в турнира. Откакто колежаните играят в настоящия формат на надпреварата, №16 никога не бе побеждавал №1, а балансът в тези мачове бе смазващ в полза на фаворитите - 135-0.

Освен че беше №1 в своя регион, Вирджиния влезе в Мартенската лудост и като отбор №1 в цялата страна, а преди този мач въпросите по-скоро бяха дали ще стигнат до Файнъл 4 и мач за титлата, а не дали ще се справят с отбора на Ретривърс.

Четвъртокурсникът Джайръс Лайлс бе голямата звезда на победителите. 188-сантиметровият гард наказа силно фаворизирания съперник на отбора си с 28 точки, 4 борби и 3 асистенции. Аутсайдерите нокаутираха Вирджиния след феноменално второ полувреме, в което вкараха 53 точки - само с 1 по-малко отколкото Кавалиърс отбелязаха за целия двубой.

Аркел Ламар вкара 12 точки и овладя 10 борби за успеха на “ретривърите”, Джо Шербърн реализира 14 точки, а Кей Джей Маура остана с 10. Това е и първа победа в историята на училището във финалния турнир на университетите.

Кайл Гай и Тай Джероум бяха най-резултатните играчи за Вирджиния с по 15 реализирани точки.

В следващия кръг Ретривърс ще се изправят срещу Канзас Стейт.