Джеко прати Рома на 1/4-финал за пръв път от десет години (видео+галерия)

Отборът на Рома се класира за 1/4-финал в Шампионската лига за пръв път от десет години насам. Тази вечер "Вълците" спечелиха с 1:0 срещата-реванш с Шахтьор (Донецк) от 1/8-финалната фаза. Така общият резултат от двата мача стана 2:2, но заради гола на чужд терен италианците ще играят в следващата фаза. Героят днес бе Един Джеко, който реализира победното попадение в 53-ата минута и по този начин класира тима си напред в турнира.

Рома заложи в тази среща на триото Дженгиз Юндер, Диего Пероти и Един Джеко в предни позиции. В средата пък действаха Кевин Строотман, Даниеле Де Роси и Раджа Наинголан.

За гостите като изнесен нападател започна Факундо Ферейра. Той имаше подкрепата в предни позиции на бразилците Бернард, Тайсон и Марлос.

Само няколко секунди след началото на срещата Рома стигна до първата си голова възможност. Наинголан получи в наказателното поле и върна за Един Джеко, чийто удар обаче бе твърде слаб и не затрудни вратаря Андрей Пятов.

В 9-ата минута можеше да се стигне до куриозен момент. Опасно центриране в наказателното поле на Рома принуди Алесандро Флоренци да избива топката с глава, като тя мина опасно близо до гредата.

Странно или не, но до 25-ата минута отборът на Шахтьор задържа повече топката в свое владение. Положенията пред двете врати обаче липсват.

В 28-ата минута Тайсон реши да изненада Алисон с далечен удар, който обаче профуча над напречната греда.

В 33-ата минута Факундо Ферейра открадна топката от Федерико Фасио и напредна в наказателното поле, но ударът му не се получи и топката премина покрай вратата.

В 37-ата минута Диего Пероти реши да обстрелва вратата на гостите от около 25 метра, но доста неуспешно.

В началото на втората част Рома стигна до откриване на резултата. Кевин Строотман със супер пас намери Един Джеки зад защитата, босненецът напредна и с едно докосване мушна топката през краката на вратаря за 1:0.

Джеко имаше нови две голови възможности. Първо в 62-ата минута той стреля опасно близо до вратата, а в 67-ата минута босненецът отново изскочи зад защитата, но този път ударът му бе лош и премина над вратата.

В 78-ата минута гостите останаха с човек по-малко на терена. Иван Ордец задържа откъсващия се Един Джеко и съдията не се поколеба да му посочи пътя към съблекалните.

В заключителните минути, дори с човек по-малко, гостите организираха доста сериозен натиск. Футболистите на Рома обаче успяха да се справят и не допуснаха да се стигне до изравняване.

Рома - Шахтьор 1:0@@@

Така Рома  се класира на 1/4-финал в Шампионската лига за пръв път от сезон 2007/08 насам, когато на 1/8-финал бе отстранен Реал Мадрид. Освен това италианците си отмъстиха на Шахтьор за отстраняването през сезон 2010/11 на същата фаза на турнира.