Шампионска Лига

Джеко прати Рома на 1/4-финал за пръв път от десет години (видео+галерия)

13 март 2018 | 23:36 - Обновена
Отборът на Рома се класира за 1/4-финал в Шампионската лига за пръв път от десет години насам. Тази вечер "Вълците" спечелиха с 1:0 срещата-реванш с Шахтьор (Донецк) от 1/8-финалната фаза. Така общият резултат от двата мача стана 2:2, но заради гола на чужд терен италианците ще играят в следващата фаза. Героят днес бе Един Джеко, който реализира победното попадение в 53-ата минута и по този начин класира тима си напред в турнира.

Рома заложи в тази среща на триото Дженгиз Юндер, Диего Пероти и Един Джеко в предни позиции. В средата пък действаха Кевин Строотман, Даниеле Де Роси и Раджа Наинголан.

За гостите като изнесен нападател започна Факундо Ферейра. Той имаше подкрепата в предни позиции на бразилците Бернард, Тайсон и Марлос.

Само няколко секунди след началото на срещата Рома стигна до първата си голова възможност. Наинголан получи в наказателното поле и върна за Един Джеко, чийто удар обаче бе твърде слаб и не затрудни вратаря Андрей Пятов.

В 9-ата минута можеше да се стигне до куриозен момент. Опасно центриране в наказателното поле на Рома принуди Алесандро Флоренци да избива топката с глава, като тя мина опасно близо до гредата.

Странно или не, но до 25-ата минута отборът на Шахтьор задържа повече топката в свое владение. Положенията пред двете врати обаче липсват.

В 28-ата минута Тайсон реши да изненада Алисон с далечен удар, който обаче профуча над напречната греда.

В 33-ата минута Факундо Ферейра открадна топката от Федерико Фасио и напредна в наказателното поле, но ударът му не се получи и топката премина покрай вратата.

В 37-ата минута Диего Пероти реши да обстрелва вратата на гостите от около 25 метра, но доста неуспешно.

В началото на втората част Рома стигна до откриване на резултата. Кевин Строотман със супер пас намери Един Джеки зад защитата, босненецът напредна и с едно докосване мушна топката през краката на вратаря за 1:0.

Джеко имаше нови две голови възможности. Първо в 62-ата минута той стреля опасно близо до вратата, а в 67-ата минута босненецът отново изскочи зад защитата, но този път ударът му бе лош и премина над вратата.

В 78-ата минута гостите останаха с човек по-малко на терена. Иван Ордец задържа откъсващия се Един Джеко и съдията не се поколеба да му посочи пътя към съблекалните.

В заключителните минути, дори с човек по-малко, гостите организираха доста сериозен натиск. Футболистите на Рома обаче успяха да се справят и не допуснаха да се стигне до изравняване.
Рома - Шахтьор 1:0@@@
Така Рома  се класира на 1/4-финал в Шампионската лига за пръв път от сезон 2007/08 насам, когато на 1/8-финал бе отстранен Реал Мадрид. Освен това италианците си отмъстиха на Шахтьор за отстраняването през сезон 2010/11 на същата фаза на турнира.

Стефан Ел Шаарауивлиза Стефан Ел Шаарауи
82' Марлос  Марлосизлиза
Дентиньо  Дентиньовлиза
80' Факундо Ферейра  Факундо Ферейражълт картон
79' Иван Ордец  Иван Ордецчервен картон
76' Фред  Фреджълт картон
74' Тарас Степаненко  Тарас Степаненкоизлиза
Алан Патрик  Алан Патриквлиза
71' Тарас Степаненко  Тарас Степаненкожълт картон