Шахматистката Антоанета Стефанова: Дано не загубим талантите

Шахматистката Антоанета Стефанова: Дано не загубим талантите

Световната и европейска шампионка по шахмат Антоанета Стефанова продължава да се състезава с много голям успех. 38-годишната софиянка е част от Управителния съвет на новата Българска федерация по шахмат. Организацията замести предишното ръководство начело със Силвио Данаилов. Специално за читателите на "България Днес" Антоанета Стефанова разкри при какви условия са принудени да се състезават нашите шахматисти.

- Антоанета, започнахте сезона с участие на фестивала в Гибралтар, където завършихте в златната среда. Доволни ли сте от представянето?

- По принцип играя по-добре в Гибралтар. От шест месеца не бях участвала в състезания с нормална контрола. Надявам се да вляза много бързо в ритъм. Сега от 16 до 29 март предстои европейското първенство в Батуми. Ще участваме с Иван Чепаринов. Дано да има и други наши състезатели. Веднага след него започва и европейският шампионат по ускорен шах и блиц. Серията от турнири приключва с европейското за жени. Искаше ми се да има седмица почивка между състезанията, но календарът е направен така. Очакваме да бъдат обявени и датите за турнирите от женското Гран при. Другите две важни надпревари са шахматната олимпиада и световното първенство за жени през ноември в Ханти-Мансийск.


- Все още ли продължавате да играете под неутрален флаг на големи състезания?

- Да, това е завещанието от предишната федерация. Сега се опитваме да възстановим доброто име на българския шах, но отнема много време. Това е приоритет на ръководството. Все още не се знае кога ще има положително развитие. Надявам се на шахматната олимпиада през септември вече да представяме България. Неприятно е да играем под чуждо знаме. От друга страна, световната федерация (ФИДЕ) направи всичко възможно да си запазим рейтинга, за да можем да се състезаваме.

- Как се справяте с липсата на финансиране за участие на големи състезания?

- Няма как новата федерация да получи финансиране от министерството, ако не е член на ФИДЕ. За себе си не се притеснявам, защото засега имам средства, за да участвам, но е трудно да се провежда нормална подготовка. През 2017-а и 2018-а съм без треньор, а това оказва влияние върху резултатите. По-големият проблем е с детско-юношеския шахмат. Организаторите на големи първенства при подрастващите поемат разходите на по един състезател от всяка страна. Стига тя да е член на ФИДЕ. Нашите деца се опитват да пътуват, но трябва да намерят пари от спонсори, защото невинаги родителите имат средства.

- Какво се случва, когато талантливите деца не заминат за участие на голямо първенство?

- Губят мотивация, след като родителите и клубовете не успяват да ги финансират. Имаме поколение, което обича шахмата. Дано не загубим талантите заради проблемите.

- Богатите държави от бившия Съветски съюз с удоволствие биха предложили на елитен спортист като вас да се състезава за тях. Бихте ли приели?

- През годините съм имала доста подобни предложения. Дори когато финансирането в България беше нормално, предлагаха доста по-добри условия. Отхвърляла съм оферти. За мен е по-важно да играя за България. Не търся подобно развитие, защото съм спечелила всичко възможно по време на моята дълга кариера. Разбираемо е по-младите да потърсят подобен вариант.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти