Манчестър Юнайтед наказа грешките на Ливърпул и спечели битката за второто място (видео)

Манчестър Юнайтед победи с 2:1 Ливърпул на "Олд Трафорд" в дерби №200 между големите съперници в английския футбол. Маркъс Рашфорд (14', 24') наказа грешките на бранителите на мърсисайдци през първата част и вкара два идентични гола, с които даде комфортен аванс на "червените дяволи". След почивката гостите доминираха осезаемо и успяха да се върнат в мача след автогол на Ерик Байи (66'). Натискът на Ливърпул до края не доведе обаче до изравнително попадение и така Манчестър Юнайтед спечели битката за второто място, дръпвайки с пет точки пред днешния си съперник. През второто полувреме гостите имаха претенции за дузпа в две-три ситуации, но Крейг Поусън не намери основания да отсъди такава, макар че можеше да го направи.

Жозе Моуриньо не можеше да разчита на Пол Погба, който е получил контузия по време на вчерашната тренировка на отбора. Ерик Байи, Хуан Мата и Маркъс Рашфорд се завърнаха сред титулярите. Джеси Лингард и Виктор Линдельоф останаха на скамейката за началото.

Една промяна бе направил Юрген Клоп. Джеймс Милнър бе предпочетен пред Джордан Хендерсън.

Двубоят започна бе особени изненади, като гостите владееха топката в около 80% от времето, а "червените дяволи" приеха играта в своята половина, действайки много организирано, без да оставят никакви пространства. В 14-ата минута мърсисайдци стигнаха до първи корнер, който обаче не бе изпълнен добре от Салах и топката прехвърли всички играчи, излизайки в аут. Де Хеа изпълни дълбоко в половината на Ливърпул, Лукаку свали с глава към Рашфорд, който стартира експлозивно по левия фланг, финтира превъзходно Александър-Арнолд и стреля в далечния ъгъл за 1:0.

Ливърпул се мобилизира след този гол и гостите създадоха три добри атаки. В 23-ата минута Ван Дайк бе много близо до това да изравни, след като засече отблизо центриране от корнер. Топката обаче рикошира в рамото на холандеца и излезе в аут. Тук Юнайтед повтори упражнението отпреди десетина минути. Де Хеа отново изрита силно в половината на Ливърпул, Лукаку пак спечели битката за първа топка, след което изведе Мата през центъра на отбраната. Ван Дайк попречи на Мата до шутира, но топката стигна до Рашфорд, който стреля от идентична позиция пред погледа на Александър-Арнолд - 2:0.

Манчестър Юнайтед - Ливърпул@@@

В 39-ата минута Мата пропусна да направи 3:0. Санчес центрира отляво, а испанецът бе оставен сам пред вратарското поле. Ловрен покри засада и Мата опита задна ножица. Изпълнението му бе добро, но топката премина встрани от вратата.

Ливърпул започна много аткивно втората част. В 48-ата минута удар на Ван Дайк с глава мина над напречната греда. Минута след това Фирмино изведе с техничен пас Салах в наказателното поле. Египтянинът бе задържан с ръце от Йънг, но въпреки това овладя. Смолинг обаче успя да изчисти в точни момент.

В 54-ата минута центриране на Робъртсън срещна ръката на Антонио Валенсия. Мърсисайдци настояваха за дузпа, но сигнал за такава не последва. Ръката на еквадореца не бе прилепена към тялото, но нямаше умисъл в действието му.

Натискът на Ливърпул все пак даде резултат в 66-ата минута, когато Мане проби по десния фланг, след което центрира, а Байи не се ориентира добре и засече топката в собствената си врата - 2:1.

В 82-рата минута Мане и Фирмино направиха добро двойно, след което сенегелецът влезе в наказателното поле, където обаче падна след единоборство с Фелаини. Контакт между краката на двамата имаше, а и белгиецът подпря в гръб своя съперник, но Мане не протестираше особено и ситуацията бе подмината от Поусън.

Натискът на Ливърпул до края не даде резултат, въпреки че в добавеното време, което бе шест минути, имаше доста голямо напрежение в наказателното поле на Де Хеа.

В крайна сметка Юнайтед запази аванса си и дръпна с пет точки пред мърсисайдци.