Този път нямаше голеада, но Ливърпул е на 1/4-финал (видео + галерия)

Ливърпул с лекота се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига, след като елиминира Порто. Реваншът на "Анфийлд" завърши без голове, но всичко беше ясно още след първия мач, в който мърсисайдци разггромиха съперника си като гост с 5:0.

Макар да не предложи очакваното голово шоу, двубоят днес беше интересен. Освободени от напрежението, и двата отбора се постараха да покажат хубав футбол, а Порто се представи далеч по-добре, отколкото на "Ещадио до Драгао" и също можеше да стигне до победата.

Двата тима вече са се срещали 5 пъти в евротурнирите, а Ливърпул още няма загуба - три победи и три равенства.

За Ливърпул това е първи четвъртфинал в Шампионската лига от 2009 година.

Мениджърът на "червените" Юрген Клоп направи някои промени в състава си, като даде шанс за изява на Адам Лалана, който бе част от офанзивното трио, заедно с Роберто Фирмино и Садио Мане. На пейката остана голмайсторът на отбора Мохамед Салах. Вирджил ван Дайк също получи почивка и в центъра на защитата си партнираха Деян Ловрен и Жоел Матип. Джеймс Милнър, Джордан Хендерсън и Емре Джан бяха тримата в средата на терена.

Порто върви уверено към титлата в Португалия, а преди няколко дни надви един от основните си съперници Спортинг (Лисабон) с 2:1. Наставникът на "драконите" Серджо Консейсао изненадващо остави сред резервата Ясин Брахими. Неговото място по левия фланг зае Бруно Коща, а отдясно в халфовата линия беше Хесус Корона. Двамата нападатели на гостите бяха Маджид Уорис и Венсан Абубакар, който до последно беше под въпрос.

Мачът на "Анфийлд" започна спокойно и без опасни атаки към двете врати. В 9-ата минута можеше да се стигне до голово положение за Порто, но Абубакар не можа да овладее топката и Лорис Кариус се намеси.

В 15-ата минута стражът на домакините отново показа, че следи внимателно играта след добър пробив на Уорис, а в 18-ата Мане пропусна да открие резултата, стреляйки в аут. Порто играеше разкрепостено и използваше всяка възможност за атака. Пас на Корона намери Абубакар, но неговият удар не затрудни Кариус.

Ливърпул - Порто 0:0@@@

В средата на полувремето грешка на гостите позволи на Мане да напредне, след което сенегалецът опита хитър пас към Фирмино, но той беше блокиран от Фелипе. В 31-ата минута Милнър комбинира с Мане и той нанесе хубав удар, който елиминира Икер Касийяс, но топката срещна напречната греда.

В 35-ата минута самият Милнър можеше да открие резултата, но с глава стреля над вратата. Последваха по-спокойни минути до почивката и тя дойде при нулево равенство.

В началото на втората част Милнър още веднъж беше близо до гола, но шутира покрай вратата. Порто веднага отгооври с опасен удар на Уорис. Нападателят от Гана преодоля Джо Гомес и стреля, но Кариус спаси. В 58-ата минута Фирмино се озова на добра позиция и изглеждаше, че няма как да бъде спрян, но Фелипе се намеси блестящо.

Малко по-късно Фирмино отстъпи мястото си на Дани Ингс, а Серджо Оливейра смени Андре Андре в състава на Порто. Мачът се развиваше спокойно за мърсисайдци и те не атакуваха с всички сили, но въпреки това пред вратата на Порто не липсваха интересни моменти. Гостите действаха сърцато, а сред най-активните беше мексиканският национал Корона.

Четвърт час преди края Клоп пусна в игра и Салах на мястото на Садио Мане. Египтянинът веднага се включи на висока скорост и след негов пас Милнър нанесе удар с глава, но Касийяс отново бе заел добра позиция.

В 82-ата минута самият Салах обстрелва Касийяс, който спокойно спаси. Малко по-късно Оливер Торес имаше отлична възможност да донесе победа за престиж на Порто, но Ловрен протегна крак и попречи на халфа да се разпише.

Ливърпул продължава напред и ще чака жребия за 1/4-финалите в петък. Икер Касийяс пък изигра последния си мач в Шампионската лига. От Порто вече обявиха, че легендата на Реал Мадрид ще напусне клуба след края на сезона.

ЛИВЪРПУЛ - ПОРТО 0:0