Порто докосва титлата, Спортинг е извън играта (видео)

Фаворитът за титлата Порто спечели голямото дерби от 25-ия кръг на португалското първенство срещу Спортинг (Лисабон) и на практика изхвърли тима на Жорже Жезус от битката за първото място. "Драконите" се наложиха с 2:1 и вече имат аванс от 8 точки пред "зелено-белите". Между тях е шампионът Бенфика, който също изостава с 8 точки, но е и с мач по-малко.

През есента Порто направи нулево равенство на "Жозе Алваладе", а днес победи Спортинг за втори път през сезона, след като неотдавна се наложи с 2:1 в първи полуфинал за Купата на Португалия.
Сблъсъкът на "Ещадио до Драгао" беше много напрегнат, а в 60-ата минута се стигна до грозни сцени. Тогава защитникът на гостите Фабио Коентрао бързаше да вземе топката и да изпълни странично хвърляне, но си позволи да блъсне една от жените край тъчлинията. Това веднага предизвика футболистите на домакините и те се струпаха около Коентрао, но реферът Артур Соареш Диаш овладя страстите.

В 28-ата минута продължителна атака на "драконите" завърши с центриране на Ектор Ерера и гол с глава на централния защитник Иван Маркано. Малко преди почивката Сейду Думбия се контузи и в игра за Спортинг влезе младокът Рафаел Леао. Нападателят имаше нужда от броени секунди, за да възстанови равенството. Той беше изведен през центъра и промуши топката между краката на Икер Касийяс.
След почивката Порто беше по-добрият отбор и съумя да стигне до така ценната победа. В герой за състава на Серджо Консейсао се превърна Ясин Брахими. Алжирският национал вкара решителното попадение в 49-ата минута. Той овладя топката след пробив и центриране на Гонзало Пасиенсия, а ударът му с левия крак се оказа неспасяем за Руи Патрисио.

Това беше шеста поредна победа за Порто в Примейра лига, а до края на сезона най-турдният мач за тима ще е гостуването на Бенфика. На "орлите" пък им предстои и дербито на Лисабон в 29-ия кръг, което може да се окаже директен спор за второто място.