Марица приключи в ШЛ със спечелен гейм срещу Динамо в Казан

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) не успя да поднесе изненада и в последния си мач в Група С от Шампионската лига за жени. Като гости на руския гранд Динамо(Казан), българските шампионки се представиха добре, взеха дори гейм, но в крайна сметка отстъпиха с 1:3 (23:25, 25:21, 15:25, 6:25) след един час и 47 минути игра пред над 1500 зрители залата на волейболния център "Санкт-Петербург".

Така "жълто-сините" приключиха най-успешния досега сезон в Шампионската лига за българския женски волейбол. Марица завърши историческото си първо участие в груповата фаза на най-престижния европейски клубен турнир с една точка от шест изиграни срещи и остана на последното четвърто място в своята Група С. Със спечелването на Купа България през декември Марица вече си осигуриха право на участие в евротурнирите и през следващия сезон, а ако защитят и шампионската си титла следващия месец, те отново ще могат да участват в Шампионската лига за трети пореден път. От друга страна Ели Василева и компания станаха победители в групата с 6 победи от 6 мача и 18 точки, с което се класираха директно за плейофите на ШЛ.

През по-голямата част от много равностойния първи гейм Марица бе в ролята на догонващия отбор, но често настигаше противника в резултата. Седемте точки, включително три блокади, които Ирина Воронкова записа, обаче се оказаха решаващи за крайното 25:23 в полза на Динамо. Във втората част българките на два пъти успяха да стопят изоставане от пет точки. След 15:20 те направиха серия от четири точки. Едно разиграване по-късно, коктейл от грешки на домакините и страхотни блокади при сервиси на Силвия Андреева донесе шест поредни точки и успех с 25:21 за Марица.

"Жълто-сините" се бориха равностойно и в началото на третата част и дори водеха в резултата с 10:9. След това, обаче, Динамо наложи пълно надмощие с общо шест аса в гейма, включително три от Воронкова. С директна точка от начален удар Анастасия Самойленко оформи крайното 25:15. В следващия гейм Марица рухна и не успя да окаже никаква съпротива на именития си съперник. Динамо се възползва и приключи мача с разгромно 25:6.

Най-резултатна за Марица стана капитанката Радосвета Тенева с 12 точки (1 блок, 46% ефективност в атака и 22% перфектно посрещане), а Десислава Николова завърши с 9 точки.

От друга страна Ели Василева стана втора по резултатност за Динамо с 15 точки (1 блок, 1 ас, 41% ефективност в атака, 48% позитивно и 31% перфектно посрещане) за успеха. Най-полезна за руския гранд пък бе Ирина Воронкова с 18 точки (4 блока, 4 аса, 33% ефективност в атака и 24% позитивно посрещане) за победата.

ДИНАМО (КАЗАН, РУСИЯ) - МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) 3:1 (25:23, 21:25, 25:15, 25:6)