България с 18-о и 42-ро място в смесено отборно състезание на ЕП по спортна стрелба

Българските тимове завършиха на 18-о и 42-ро място в състезанието на за смесени отбори на 10 метра пистолет на европейското първенство по спортна стрелба, което се провежда в Дьор, Унгария. Самуил Донков и Мария Гроздева заеха 18-ата позиция с общо 758 точки, като и двамата ни стрелци постигнаха резултат от 379 точки.

С доста по-голяма амплитуда бе представянето на другата българска двойка - Николай Колев и Яна Митева, които завършиха 42-ри със 745 точки в квалификацията. Колев даде девети резултат от всички състезатели (мъже и жени) с 387 точки, в това число и два максимума от по 99 точки, докато Митева остана с едва 358 точки. Титлата бе спечелена от втория отбор на Русия. Маргарита Ломова и Артьом Чернусов поставиха световен рекорд от 482,8 точки във финалния кръг, като двамата поставиха световен рекорд и в квалификацията със 775 точки.

На второ място остана Сърбия (Зорана Арунович и Дамир Мекич) с 480,0 точки, докато бронзът стана притежание на украинците Олена Костевич и Олег Омелчук с 416,6 точки. Световен рекорд имаше във финала на 10 метра въздушна пушка, в който руснакът Владимир Масленников постигна резултат от 251 точки. На второ място остана сънародникът му Александър Дрягин с 248,2 точки, а трети завърши хърватинът Петър Горса с 227 точки. Българският представител Антон Ризов остана на 52-ро място в квалификацията с резултат от 618,3 точки.

На 10 метра въздушна пушка, но при жените, Виктория Иванчева зае 22-ро място в квалификацията, Нели Танева остана на 43-то място, а Таня Звискова приключи 66-а, като трите постигнаха резултати от 622,4 точки, 620,5 точки и 616,6 точки съответно. Титлата грабна датчанката Стине Нилсен с резултат от 249,1 точки, следвана от полякинята Катаржина Коморовска с 248,7 точки и холандката Мамом Смийтс с 226,8 точки. Европейското първенство по спортна стрелба продължава до 25 февруари.