САЩ прекъсна доминацията на Канада на олимпийски игри

Световният шампион САЩ надделя над защитаващия титлата си Канада с 3:2 (1:0, 0:2, 1:0, 0:0, 1:0) след изпълнение на наказателни удари във финала на олимпийския турнир по хокей на лед за жени.

Канадките, които бяха спечелили последните четири олимпийски финала, три от които точно срещу американките, бяха в серия от 24 поредни победи на Зимни Игри.

Двата тима се срещнаха в груповата фаза и тогава "Кленовите листа" триумфираха с 2:1.

В днешния финал САЩ поведе 26 секунди преди края на първия период при числен превес с попадение на Хилъри Найт.

Хейли Ървинг изравни във втората на втората част, а 4:55 минути по-късно Мари-Филип Пулен даде аванс на Канада.

Американките изравниха 6:21 минута преди финалната сирена на редовното време след точен изстрел на Моник Ламуро-Морандо.

До края и в продължението двата състава действаха по-предпазливо и се стигна до дузпи. След първата серия от по пет изпълнения резултатът беше 2:2, а при шестото Жослин Ламуро-Дейвидсън реализира, а Мегън Агоста не успя да преодолее вратарката Мади Рууни и САЩ триумфира, както и преди година на финала на Световното първенство също с 3:2 с дузпи.

Рууни изигра основна роля за победата с 37 спасявания в двубоя.