Швеция и Финландия предложиха зрелище, но "короните" ликуваха в края

Швеция победи Финландия с 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) в последен мач от груповата фаза на олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете. Двата тима, които са известни със сериозната си вражда на ледената пързалка поднесоха отлично зрелище в един от най-чаканите от феновете на хокея мачове в групите на хокейния турнир при мъжете в ПьонгЧанг.

С успеха шведите спечелиха първото място в група "С" и си осигуриха класиране директно за четвъртфиналите. Загубата пък остави Финландия на второ място в групата и така скандинавският тим ще трябва да играе с домакините от Република Корея в осминафинален плейоф.

Двата отбора направиха много равностоен мач, който бе решен в самия му край. Шведите откриха резултата в 15-ата минута на Антон Ландер, докато Йонас Кемпайнен изравни за Финландия в самото началото на втората третина.

Тимът на Финландия не успя да се възползва от няколко наказания на шведски хокеисти, за да поведат, като по този начин шведите запазиха перфектната си статистика да не допускат гол при числено намален състав от началото на Игрите. Патрик Закрисон отново изведе "тре кронур" напред в резултата в 49-ата минута на мача, а пет секунди преди края на редовните 60 минути Оскар Мьолер оформи крайното 3:1 на празна врата.

В другия двубой от вечерната сесия олимпийският шампион Канада победи с 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) домакините от Република Корея. Кристиан Томас, Ерик О'Дел, Максим Лапиер и Гилбърт Брюле бяха точни да "кленовите" листа, които имаха тотално надмощие в мача.

Успехът позволи на канадците да завършат на второ място в група "А" със 7 точки и така да се класират за четвъртфиналите като най-добър втори отбор, където ще очаква победителя от мача между Финландия и Република Корея. В другите осминафинални двойки Словения среща Норвегия, САЩ е със Словакия, докато победителят от мача между Германия и Швейцария ще играе с Швеция в четвъртфиналите.