Палач на Левски реши хърватското дерби (видео)

Голямото дерби на хърватския футбол между Динамо (Загреб) и Хайдук (Сплит) завърши с изненадваща победа на гостите, които се наложиха на "Максимир" с 1:0 и съкратиха изоставането си от "модрите" на 9 точки. В герой за Хайдук се превърна нападателят Франк Оханджа, реализирал единственото попадение. Същият футболист вкара и решителния гол, с който тимът Сплит елиминира Левски в Лига Европа в началото на сезона.

13 000 зрители изгледаха двубоя, 1500 от тях бяха пристигнали от столицата на Далмация. Срещата ще се запомни не само с успеха на Хайдук, но и с многото съдийски грешки, някои от които повлияха върху крайния резултат.
Първото полувреме не беше особено интересно. Феновете на Динамо от прословутата фракция "Bad Blue Boys" протестираха срещу решението на клубното ръководство да забрани влизането на лица под 18 години на северната трибуна. Единственото голово положение създаде нападателят на домакините Судани в 33-ата минута, но неговият удар беше блокиран.

Динамовци доминираха и в началото на втората част, когато с пропуск се отличи капитанът Ариан Адеми. В 52-ата минута домакините имаха претенции, че вратарят на Хайдук е играл с ръце извън наказателното поле, но реферът подмина ситуацията. Секунди по-късно кошмарна грешка в защитата на "модрите" позволи на Оханджа да отбележи на празна врата.
Последваха няколко добри атаки на Динамо, но новото попълнение Марио Гавранович, дошъл през зимата от шампиона Риека, не успя да изравни. В 80-ата минута домакините получиха дузпа, а Борха Лопес от Хайдук беше изгонен, но Гаваранович стреля в аут от бялата точка.

Въпреки загубата, Динамо има комфортен аванс на върха на класирането, а Хайдук се очертава като фаворит за второто място в спора с Риека на Валери Божинов.