Балкан спечели, но Левски Лукойл е на финал

Балкан (Ботевград) спечели втория полуфинален мач срещу Левски Лукойл с 87:80, но това не бе достатъчно за класиране за финал на Купата на България. Гостите от София се класираха за срещата за златните медали, след като бяха спечелили първия двубой между двата тима с 11 точки разлика и днешната загуба не се оказа фатална за тях.

Първата част бе значително по-резултатна от тази в предходния мач в София, в която двата тима си вкараха общо 21 точки. Балкан започна добре днес след две поредни тройки на Джордан Калахан поведе с 14:8, но Левски Лукойл вкара шест точки без отговор за 14:14. Последва още едно равенство при 16:16, а домакините завършиха силно и водеха с 23:18 след 10 минути, завършвайки със серия от 7-2.

Христо Захариев поведе ботевградчани напред през втората част, получавайки подкрепа от Павел Иванов и Джордан Калахан и така Балкан постепенно започна да се откъсва напред в резултата. “Сините” бяха в ролята на догонващ в резултата през всичките 10 минути на втората част, а почивката дойде при най-голямата разлика в полза на домакините до момента - 43:30.

В първите десет минути след почивката Левски Лукойл напипа верния ритъм и заигра отлично, особено в подкошието. Джъстин Нокс и Христо Николов бяха основните точконосителите за гостите, реализирайки общо 21 точки, колкото вкара Балкан за цялата трета четвърт. Нокс се развихри с 10, Николов добави 11, а преди последната част разликата бе само две точки - 64:62.

Балкан остана начело в резултата и през последната част, но Левски Лукойл успяваше да се задържи максимално близо до домакините през почти цялото време. Силни минути на Дивон Уошингтън запалиха искрата в състава на ботевградския тим и две минути и половина преди сирената те отново поведоха с необходимата разлика - 85:73. Нокс и Николов обаче бързо загасиха ентусиазма в противниковите редици с пет точки поред за 85:78, като Гларуса наниза тройка по-малко от две минути преди края. Калахан върна надеждата с кош за 87:78, а след това реферите отсъдиха, че Уошингтън е стъпил на крайната линия 50 секунди преди края. Въпреки че след това “сините” не успяха да вкарат, след като новия помощник на Тити Папазов Александър Тодоров, начерта последното нападение на отбора, Балкан нямаше сили за финален щурм и отпадна, макар да спечели с 87:80.

Дивон Уошингтън бе най-резултатен за Балкан с 18 точки, Джордан Калахан реализира 16, а Венцислав Петков - 15. Ботевградчани играха без основния си център Игор Кесар през второто полувреме, защото получи травма на глезена.

Станимир Маринов бе над всички за финалистите и вкара 24 точки на бившия си отбор. Джъстин Нокс бе почти перфектен с 23 точки и 9/10 в стрелбата от игра, а Христо Николов приключи с 15 точки на сметката си.

БАЛКАН - ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ 87:80 (23:18, 20:12, 21:32, 23:18)

БАЛКАН: Джордан Калахан 16, Брандън Фортънбери, Христо Захариев 13, Дивон Уошингтън 18, Игор Кесар 3 (Павел Иванов 11, Венцислав Петков 15, Дейвид Хоутън 11)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Станимир Маринов 24, Божидар Аврамов 2, Павлин Иванов 11, Христо Николов 15, Кийт Клантън 3 (Веселин Веселинов 2, Асен Великов, Николай Стоянов, Алекс Симеонов, Джъстин Нокс 23)