Хоман и Канада спечелиха първата си победа на турнира по кърлинг

Канадката Рейчъл Хоман спечели първата победа за олимпийските шампиони на турнира по кърлинг за жени в Пьончан, след като се наложи с 11:3 над водения от Нина Рот отбор на САЩ. С това "Кленовите листа" се отлепиха от дъното на класирането и шансовете им за плейофи нараснаха значително, а американките са с баланс 2-3 и са в средата на таблицата.

Хоман се нуждаеше спешно от победа след трите поредни загуби в началото на турнира и мачът започна точно по нейния вкус. Канадките откраднаха три точки в първия енд при последно хвърляне за съперничките, но не и без помощта на Рот. Скипът на американките прекара предпоследния си камък между две цели в дома, а последният беше твърде слаб и дори не стигна до кръговете. Това остави три самотни канадски камъка край бутона.

Американките продължиха да се затрудняват и върнаха само точка във втория си пореден енд с чукчето, а Хоман спечели нови три пункта в петия енд. Тя беше с 92 процента в хвърлянията само до почивката, а картината никак не се промени след нея. Канадките спечелиха четири точки в седмия енд, а последните три дори не се играха заради огромната преднина.

Швеция запази първото място в генералното класиране след победа с 8:7 срещу Швейцария в сутрешната сесия. Скипът на скандинавките Ана Хаселборг спечели седем безответни точки между четвъртия и осмия енд, а Силвана Тиринцони отговори с три в последните две части, но това не беше достатъчно и олимпийските вицешампиони записаха четвърта победа.

Япония е на второ място в класирането, въпреки че сутринта загуби за първи път на турнира след 6:7 срещу Китай. Сацуки Фуджисава обаче изведе отбора си до успех с 10:5 срещу Русия в следобедната сесия и с това остана на един мач от шведките. Република Корея се изкачи на трето място, след като днес победи Великобритания със 7:4. Ийв Мърхед и компания делят четвъртото място с Китай.