Рецитал на Ливърпул на “До Драгао” (видео + галерия)

Отборът на Ливърпул разби с 5:0 Порто в гостуването си на “До Драгао” от 1/8-финала в Шампионската лигу. Мърсисайдци на практика си гарантираха още след този мач, че ще играят в следващата фаза на надпреварата и направиха реванша на “Анфийлд” протоколен. Садио Мане блесна с хеттрик в мача с попадения в 25-ата, 53-ата и 85-ата минута. Освен него в срещата се разписаха и Мохамед Салах в 30-ата и Роберто Фирмино в 70-ата минута на двубоя.

Порто заложи в този двубой на схема 4-2-3-1 с Хосе Са на вратата и Рикардо Перейра, Диего Рейес,  Иван Маркано и Алекс Телес в защита. Дефанзивни халфове бяха Серхио Оливейра и Ектор Ерера, а по крилата действаха Ясин Брахими и Муса Марега. Отавиньо бе в ролята на плеймейкър, а атаката води Тикиньо.

Ливърпул пък традиционно игра с 4-3-3, като на вратата в този мач започна Лорис Кариус и Трент Александър-Арнолд, Деян Ловрен, Вирджил ван Дайк и Андрю Робъртсън в защита. В средата действаха Жоржиньо Вайналдум, Джордан Хендерсън и Джеймс Милнър, а триото в атака бе съставено от Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах.

Първата възможност в мача бе на сметката на домакините. В 10-ата минута Отавиньо се освободи в наказателното поле и отправи удар, който рикошира в защитник и мина на сантиметри над напречната греда.

Ливърпул отговори с далечен изстрел на Арнолд в 12-ата минута, който обаче не бе особено близо до целта.

В 25-ата минута при втората си по-интересна атака мърсисайдци откриха резултата. Жоржиньо Вайналдум опита удар, който бе блокиран от защитник, но топката се върна в холандеца, който подаде към непокрития Садио Мане, който шутира и кълбото мина под плонжа на вратаря и се оплете в мрежата за 0:1.

Само пет минути по-късно гостите удвоиха. Джеймс Милнър отправи бомбен шут, който се отби от гредата и попадна в Мохамед Салах, който технично прехвърли вратаря и отблизо отбеляза за 0:2.

В 40-ата минута Роберто Фирмино реши да стреля от далечна дистанция, но без особен успех.

В 44-ата минута домакините стигнаха до най-добрата си възможност до момента в мача. Тикиньо получи на скорост и веднага отправи удар по посока на вратата, който премина до гредата.

Порто опита да натисне в началото на втората част, но бе наказан на контраатака. В 53-ата минута гостите отнеха топката и бързо се придвижиха в предни позиции. Салах изведе Роберто Фирмино, чийто удар бе спасен от вратаря, но там Садио Мане дебнеше и вкара в опразнената врата отблизо.

Порто - Ливърпул@@@

В 70-ата минута мърсисайдци отново хванаха съперника на контраатака. Джеймс Милнър бе изведен отляво и върна към точката на дузпата, където нахлуващият от задна позиция Фирмино засече топката във вратата за 0:4.

В 77-ата минута Милнър с глава подаде към Фирмино в пеналта, който също с глава стреля към вратата, но неточно.

В 83-ата минута Садио Мане бе близо до хеттрик. Александър-Арнолд с отлично центриране го намери в наказателното поле, но изстрелът на сенегалеца не се получи.

Две минути по-късно Мане все пак вкара третия си гол в срещата. Той напредна през центъра и отправи мощен удар от границата на наказателното поле, като не остави никакви шансове на вратаря за 0:5.

Така Ливърпул може да се счита за сигурен участник на 1/4-финал в турнира, освен ако Порто не сътвори някаква грандиозна сензация във визитата си на "Анфийлд" в реванша.