Вижте най-интересното от битките за медалите в първия ден на ПьонгЧанг 2018 (видео обзор)

Още в първия ден след откриването на зимните олимпийски игри в ПьонгЧанг, станаха ясни медалистите в пет дисциплини. Германия и Холандия имаха най-големи поводи за радост. Бундестимът вече може да се похвали с две златни отличия, докато "лалетата" грабнаха една титла и още три медала. Ето и всичко най-интересно от случилото се на 10 февруари в Република Корея.

Ски бягане

Първият златен медал на игрите спечели шведката Шарлоте Кала. Тя триумфира в 15-километровия скиатлон, изпреварвайки легендата Марит Бьорген и Криста Пармакоски от Финландия.

Биатлон

В спринта на 7,5 км при жените, Лаура Далмайер оправда прогнозите за свое силно представяне и спечели първи златен олимпийски медал в кариерата си. Втора бе Марте Олсбу (Норвегия), а трета се нареди Виктория Виткова (Чехия).

Ски скокове

Поради изключително тежки атмосферни условия, състезанието на малката шанца се превърна в кошмар за състезатели и зрители, продължавайки близо 3 часа. В крайна сметка златото спечели Андреас Велингер от Германия. Среброто отиде при Йохан Андре Форфанг от Норвегия, а трети е сънародникът му Роберт Йохансон. Владимир Зографски се представи великолепно и завърши на 14-а позиция.

Бързо пързаляне с кънки

На овала за бързо пързаляне с кънки първият триумф, напълно очаквано, бе за Холандия. Титла на 3000 метра спечели Карлийн Ахтереекте, която изпревари с едва 8 стотни златната медалистка от Сочи - Иреен Вюст. Третата позиция също бе заета от представителка на "лалетата" - Антоанет де Йонг.

Шорттрек

Лим Хьо Джу спечели първият златен медал за домакините. Той триумфира на 1500 метра, изпреварвайки останалите осем финалисти. Сребърен медал си осигури холандецът Пинке Кнехт, а до бронза стигна Семьон Елистратов от Олимпийските атлети на Русия.