Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Новият халф на Левски носи победа на "сините" (видео)

Подготвителният лагер на Левски в Малта завърши с победа за "сините" срещу малтийския Гзира Юнайтед с 2:1. Двубоят отново бе на националния стадион "Та'Али", където столичани бяха изиграли вече три срещи. Най-скъпата покупка на столичани Филипе Нашименто донесе успеха с гол от дузпа в 52-ата минута, а след това бе изпратен с аплодисменти от малкото фенове по трибуните. Португалецът асистира през първата част на Давид Яблонски, който даде аванс на българите в 21-ата минута. Амаду Самб пък изравни в 37-ата минута при единствената опасност пред Митрев. Бразилецът Паулиньо пък изработи 11-метровия наказателен удар, след като навърза петима защитници.

Тимът на Делио Роси, който тази сутрин направи последно занимание на Рицарския остров, стартира последната си проверка в следния състав: Божидар Митрев, Милош Цветкович, Холмаф Ейолфсон, Давид Яблонски, Иван Горанов, Васил Панайотов, Роман Прохазка, Филипе Нашименто, Антонио Вутов, Станислав Костов и Паулиньо.

Мачът пропуснаха Ривалдиньо, Габриел Обертан, Сержиу Буш, Афонсо Фигейредо, Аймен Белаид и Жерсон Кабрал, които имат леки проблеми. Бившият играч на Манчестър Юнайтед има леки болки в прасеца, като треньорът не иска да рискува със здравето му. Така Обертан взе участие в само две от проверките тук в Малта. Единствено бразилецът пък не е тренирал наравно с тима от идването си в клуба.

От първата минута Левски започна да играе с висока преса.

Обичайният голмайстор през този сезон на клуба - защитникът Давид Яблонски бе точен с глава в 21-ата минута, когато засече центриране на Нашименто от корнер. "Сините" за първи път на този лагер играят агресивно, комбинативно и с идея от първата минута.

Опасен удар на Роман Прохазка мина над гредата в 24-ата минута, а пък Антонио Вутов пропусна добра възможност в 28-ата минута. Яблонски се размина с втори гол в 30-ата минута, когато нов негов удар с глава мина покрай гредата.

В 33-ата минута силен изстрел на Нашименто от около 30 метра мина над гредата. Левски пресираше високо и не позволяваше на домакините да играят продължително с топката, но въпреки това допусна елементарен гол в 37-ата минута.

Нападателят на Гзира Амаду Самб изравни с глава, след като засече центриране отдясно на Брифа. Таранът бе изпуснат от Яблонски и Ейолфсон и от няколко метра прати топката в мрежата на Митрев.
Попадението малко стресна "сините", които влязоха в разправия с противниците си, играещи доста грубо за контрола, а мелето стана след удар с лакът срещу Паулиньо.

На почивката Станислав Иванов замени Вутов, който започна добре мача, но през втората част на първото полувреме допусна няколко грешки.

В 50-ата минута Нашименто центрира опасно от фаул, а само сантиметри не стигнаха на Яблонски да нанесе голов удар. Две минути по-късно Паулиньо мина като на парад през защитниците на Гзира, след което бе фаулиран от петия в наказателното поле. Реферът отсъди правилно дузпа, която беше хладнокръвно реализирана от Нешименто. Това е първо попадение на португалеца за клуба.

Холмар беше заменен в 68-ата минута от Георги Ангелов. По-късно в игра влязоха младите Ивайло Найденов, Мартин Петков и Илия Юруков, който смени Нашименто. Португалецът беше изпратен с аплодисменти от около 25 фенове по трибуните.

Защитник на домакините можеше да си вкара автогол с глава при опит да избие от корнер, а след него и хубав изстрел на Гомес мина встрани от вратата.

Последните минути "сините" пропуснаха да вкарат и трети гол.

Така 26-кратните шампион на България записаха четири победи, едно равенство и една загуба на сметката си в Малта. На стадион "Та'Али" "сините отстъпиха с 0:3 на шампиона Хибърниънс и завършиха 2:2 с носителя на Купата на Малта Флориана. Между двата мача левскарите надвиха австрийците от Волфсбергер с 3:0. След това пък спечелиха с 3:1 над австрийския Флоридсдорфер, а онзи ден победиха с 2:1 втория тим на швейцарския Санкт Гален.

Днешният противник на "сините" е на четвърто място във временното класиране на Малта. Там играе и бившият защитник на Левски Сюлейман Диамутен, който бе част от "сините" през сезон 2012/2013 година, когато записа 15 мача и вкара един гол. Бранителят обаче пропусна двубоя.
Тимът на Левски се завръща утре в България след близо месец подготовка в Малта.

ЛЕВСКИ - ГЗИРА 2:1
1:0 Яблонски (21)