Обамеянг дебютира с гол, Мхитарян блесна с три аситенции, но героят на Арсенал бе друг (видео)

Арсенал разгроми с 5:1 Евертън на "Емиратс" в двубоя, в който за "топчиите" дебютира Пиер-Емерик Обамеянг, а Хенрих Мхитарян записа първия си мач като титуляр. Двамата се представиха подобаващо, след като габонецът се разписа в 37-ата минута, а арменецът направи три асистенции. Големите аплодисменти обаче бяха за Аарън Рамзи (6', 19', 74'), който записа хеттрик. Лоран Косиелни (14') също добави името си сред голмайсторите, а Доминик Калвърт-Люин (64') отбеляза почетното попадение за "карамелите".

Голямата новина в състава на "топчиите" бе, че Обамеянг, рекордната покупка на Арсен Венгер, започна като титуляр, въпреки че предишните два дни бе болен. Другото ново попълнение - Хенрих Мхитарян, стартира за първи път за Арсенал. Александре Лаказет остана на скамейката за началото. Аарън Рамзи пък беше предпочетен пред Джак Уилшир.

Еляким Мангала, който бе привлечен под наем от Манчестър Сити, започна за Евертън. Тио Уолкот пък излезе срещу бившия си клуб. Уейн Рууни, Дженк Тосун и Гилфи Сигурдсон бяха оставени на пейката за началото. Умар Ниасе водеше атаката на "карамелите".

Арсенал буквално разпиля своя съперник през първата част. Още в шестата минута домакините взеха преднина след атака, в която участие имаха и двете нови попълнения. Обамеянг намери с хубав пас Мхитарян отдясно, а арменецът центрира по земя към Рамзи, който бе точен от няколко метра. В 14-ата Йозил центрира от корнер, Мустафи продължи с глава към далечната греда, където Косиелни подложи своята глава и прати топката във вратата - 2:0. Пет минути след това Разми отбеляза втория си гол днес след удар от 25 метра и рикошет в Мангала, който попречи на Пикфорд. Централният бранител за втори път не прецени добре ситуацията, след като не се намеси подобаващо и при първото попадение.

В 32-рата минута Обамеянг получи първата си възможност. Той бе изведен с перфектно подаване от Йозил, напредна на скорост, но стреля от малък ъгъл и Пикфорд изби. Пет минути след това обаче Обамеянг вече празнуваше първия си гол с екипа на Арсенал, след като получи извеждащ пас от Мхитарян и прехвърли елегантно Пикфорд. Повторенията показаха, че нападателят бе в положение на засада, но тя не бе маркирана.

В 40-ата минута гредата лиши Арсенал от пети гол след удар с глава на Монреал.

Евертън започна с натиск втората част и в 52-рата минута удар на Ниасе срещна гредата. След около час игра Тио Уолкот бе заменен и при излизането си от терена бе изпратен с аплодисменти от феновете на Арсенал. На негово място влезе Доминик Калвърт-Люин, който само три минути по-късно намали резултата, след като засече с глава центриране на Куко Мартина.

В 70-ата минута Петер Чех бе принудително заменен заради контузия, получена при сблъсъка с Ниасе в началото на втората част. Давид Оспина застана на вратата на Арсенал. Това бе втора принудителна смяна за Арсен Венгер днес, след като на почивката Монреал също трябваше да бъде заменен.

В 74-ата минута Рамзи оформи своя хеттрик, след като получи от Мхитарян и стреля от движение. За арменецът това бе третата асистенция днес.

Арсенал остава на шесто място с актив от 45 точки. Евертън е десети с 31 пункта.