Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Плишкова уреди вълнуващ 1/4-финал срещу Халеп

Шестата поставена в схемата на Australian Open Каролина Плишкова очаквано се класира за четвъртфиналите на турнира в Мелбърн. Чехкинята обърна сънародничката си Барбора Стрицова за 2 часа и 43 минути след 6:7(5), 6:3, 6:2, но следващото й препятствие е още по-внушително - световната номер 1 Симона Халеп. Именно това се очаква да бъде най-вълнуващият дуел от тази фаза при дамите, като победителката от него ще направи сериозна заявка за първа титла от “Големия шлем”.

Плишкова направи цели 42 уинъра срещу 29 на опонентката й, докато непредизвиканите грешки бяха сравнително наравно - 35 срещу 33. И двете бяха солидни на първи сервис (68% и 75%), но второто подаване на Плишкова бе по-ефективно и това също наклони везните в нейна полза - 56% срещу 38%.

По-предно класираната чехкиня беше достатъчно агресивна във втория и третия сет, за да наложи превъзходството си, като често навлизаше в корта и бе солидна на ретур. Тя отново затвърди впечатлението, че се чувства по-добре на бързи кортове, отколкото на трева, където е единствената й загуба от Стрицова - в Бирмингам през 2016-а, а иначе миналата година Плишкова се наложи в два сета над опонентката си в Маями.

Срещата на "Род Лейвър Арина" приключи в 1:35 след полунощ местно време, а двете чехкини показаха много солидна игра и се бориха до последно за победата, като двубоят продължи над 2 часа и 40 минути.

В първия сет нямаше пробиви и се наложи изиграването на тайбрек. В него Стрицова започна по-добре, поведе с 4:1 точки и макар да пропусна един сетбол на свой сервис, при втората възможност 31-годишната състезателка бе безпогрешна.

Във втория сет обаче Плишкова поведе бързо с 4:1 гейма и след само 43 минути игра шестата в световната ранглиста изравни сетовете на 1:1.

Третият сет неочаквано започна с пробив на Стрицова още в първия гейм, но във втория Плишкова върна пробива. Това явно пречупи Стрицова и тя загуби и следващите 3 гейма, а малко по-късно Плишкова осигури класирането си за следващата фаза след 6:2 в сета.