Надал с нова победа, следва сблъсък с Чилич

Световният №1 Рафаел Надал се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия. Носителят на 16 титли от "Големия шлем" надигра на 1/8-финалите поставения под №24 аржентинец Диего Шварцман с 6:3, 6:7 (4), 6:3, 6:3 след почти 4-часова битка на "Род Лейвър Арина" в Мелбърн. Шампионът от 2009 година и финалист от миналия сезон Надал ще спори за място на полуфиналите с поставения под №6 хърватин Марин Чилич. По-рано днес финалистът от "Уимбълдън" Чилич надви с 6:7 (2), 6:3, 7:6 (0), 7:6 (3) поставения под номер 10 испанец Пабло Кареньо Буста.

На 1/4-финалите ще играе и британецът Кайл Едмънд. Той се наложи над италианския ветеран Андреас Сепи с 6:7 (4(, 7:5, 6:2, 6:3. Едмънд чака в следващата фаза Григор Димитров или Ник Кирьос.

С успеха испанецът си гарантира лидерската позиция в световната ранглиста и след края на първия за годината турнир от “Големия шлем”.

Двубоят продължи 3 часа и 51 минути и беше доста по-оспорван от първоначалните прогнози, като в дълги периоди Шварцман беше напълно равностоен на съперника.

Надал взе първия сет с единствен пробив в осмия гейм, а във втората част на три пъти повеждаше с брейк, но Шварцман не се предаде, а впоследствие спечели тайбрека със 7:4 точки, за да изравни резултата.

Испанецът спаси две възможности за пробив на съперника в първия гейм на третата част, а след това проби за 3:1, което се оказа достатъчно и той отново излезе напред в резултата в сетовете.

Надал отново имаше проблеми в почти 14-минутния си първи сервис-гейм в четвъртата част, в който успя да отрази пет брейкбола на Шварцман, а веднага след това проби за 2:1. После, при 4:3, испанецът се измъкна от 15:40 на собствен сервис и след това проби, за да прекърши противника си.

"Диего е великолепен тенисист, имам огромно уважение към него. Той сервираше добре през повечето време. Малко съм уморен, но съм доволен, че успях да се боря до края. Това беше първият ми голям тест през тази година. Такъв мач помага за увереността, да знам, че мога да издържа 4 часа на корта и то при толкова голям интензитет в играта. Щастлив съм, че отново съм на четвъртфиналите", коментира 31-годишният испанецът.

Съперник на Надал на четвъртфиналите постигна стотна победа в турнирите от “Големия шлем” с успеха си срещу Пабло Кареньо Буста и изравни рекорда на Хърватия на Горан Иванишевич с 11-и четвъртфинал в “Шлема”.

Той пласира 20 аса и записа общо 73 печеливши удара срещу едва 39 на съперника, като постигна най-доброто си представяне в Мелбърн от 2010 година, когато игра полуфинал.

Чилич поведе с 5:2, но допусна обрат и загуби първия сет с 2:7 точки в тейбрека. Във втората част той също поведе рано с 3:1 и този път успя да задържи аванса си и да изравни резултата. Най-драматичен беше третият сет. Кареньо Буста пропиля аванс от 4:2, а след това проби за 6:5 и сервираше за успеха, но допусна пробив, а впоследствие в тайбрека испанецът не успя да спечели нито една точка.

В четвъртия сет Чилич дръпна с 3:1, позволи бързо да бъде застигнат, но в поредния тейбрек той не даде шансове на съперника.

23-годишният Едмънд, 49-и в световната ранглиста, пък пласира 25 аса и общо 62 печеливши удара при успеха си срещу Сепи. Италианецът взе оспорвания първи сет със серия от четири поредни точки в тайбрека, а във втората част италианецът пропиля ранен пробив аванс, след което постепенно Едмънд овладя контрола върху мача.

Британецът, който за първи път в кариерата си ще играе 1/4-финал в турнир от "Шлема", взе пет поредни гейма, за да изравни резултата в сетовете и да поведе с 3:0 в третия сет. В четвъртата част той реализира единствен брейк за 5:3 и след това затвори мача при собствен сервис.

Сепи отпадна в четвъртия кръг за трети път в последните четири сезона, като отново не успя да стигне до четвъртфинал.