Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Симона Халеп оцеля в епична битка

Симона Халеп оцеля след титанична битка срещу американката Лорън Дейвис, продължила 3 часа и 44 минути. Румънката спечели с 4:6, 6:4, 15:13 и се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия. Лидерката в световната ранглиста спаси тримачбола при 10:11 в третия сет. Малко след това американката счупи нокът на палеца, но въпреки това продължи да се бори.

"Почти съм мъртва. Усещането ми е, че мускулите ми са си отишли. За глезена не знам, защото нищо не усещам", сподели Халеп в интервюто на корта. Румънката получи контузия в глезена още на старта на турнира. "Никога не бях играла толкова дълъг трети сет. Много съм щастлива, че успях да спечеля и успяхме да покажем толкова добър тенис", допълни тя.

Третият сет продължи 135 минути, като от началото на турнира при жените имаше само шест мача, които общо продължиха повече от това. Епичният двубой изравни най-дългия мач на Australian Open по отношение на изиграни геймове - 48. Толкова играха Чанда Рубин и Аранча Санчес Викарио през 1996 г.

Поставената под номер 6 Каролина Плишкова победи сънародничката си от Чехия Луцие Шафаржова в оспорван мач със 7:6(6), 7:5 и също преодоля третия кръг. 25-годишната бивша номер 1 в света вкара 11 аса и даде на съперничката си само една възможност за пробив. Шафаржова също бе убедителна при свой сервис. Тя изпусна сетбол в тайбрека на първия сет, а след това се пречупи в 11-ия гейм на втората част, когато допусна пробив.

"Трудно е да играеш срещу сънародничка, особено поради факта, че сме съотборнички за "Фед Къп". Беше оспорван мач, но сервирах добре и това беше решително", сподели Плишкова. На осминафиналите тя може да играе с друга чехкиня, ако Барбора Стрицова се справи с Бернарда Пера.

Финалистката от US Open Мадисън Кийс си осигури място на осминафиналите. Тя победи румънката Ана Богдан с 6:3, 6:4. Следващата й съперничка ще е Каролин Гарсия. Поставената под номер 8 французойка спечели с 6:3, 5:7, 6:2 срещу Александра Саснович от Беларус.