Джокович "изпържи" Монфис на котлона в Мелбърн

Новак Джокович се класира за третия кръг на Australian Open след победа над Гаел Монфис с 4:6, 6:3, 6:1, 6:3. И двамата тенисисти имаха сериозни проблеми с високите температури в Мелбърн, но сърбинът се справи по-добре с условията. Той ще спори с испанеца Алберт Рамос-Винолас за място на осминафиналите.

Тактически Джокович е поискал да играе през деня днес. Срещата се проведе в ранния следобед в Австралия, а Монфис е известен с физическите си проблеми в дълги мачове. Гаел наистина изпитваше сериозни затруднения с жегата.

Така Новак записа 15-та победа от 15 мача срещу французина. В Оупън ерата има само десет случая, когато тенисист има 15 или повече победи над един и същ съперник без да е допускал загуба, а в този списък са Бьорн Борг, Иван Лендъл и Роджър Федерер. Освен това Джокович записа 25-та поредна победа над французин на турнир от Големия шлем.

Срещата обаче започна неочаквано. Сърбинът трудно целеше корта, а и направи цели шест двойни грешки. Монфис също раздаваше подаръци, но все пак успя да се възползва от слабото начало на съперника и спечели с 6:4. Във втората част Гаел започна да страда, допусна един пробив и сетовете бяха изравнени.

"Ако не мога да ползвам повече от 25 секунди между сервисите, ще колабирам, каза Монфис на съдията при една от почивките. След края на втория сет той отиде до съблекалнята. Преди това бе попитан от лекарите какъв е проблемът, а той отговори: "Изморен съм, вие ми се свят".

Проблемите му бяха очевидни в третата част, в която успя да спечели само един гейм. Играта на Джокович не беше блестяща, но той се справяше по-добре с високите температури и знаеше, че само трябва да издържи, а съперникът му ще се предаде. Изненадващо французинът се оживи и оказа съпротива в четвъртия сет. Новак проби за 5:3 и малко по-късно приключи мача.