Голям резил за Левски в Малта (видео)

Родният гранд Левски претърпя голям резил на старта в контролите от зимната си подготовка. "Сините" бяха разбити с 0:3 от шампиона на Малта Хибърниънс на националния стадион "Та'Али". Петият във временното класиране на малтийското първенство спечели с голове на Файла (3), Морейра (45) и Мбонг (69).

Делио Роси заложи на схема 4-3-3, като новото попълнение Станислав Костов водеше атаката в компанията на Жуниьор Мапуку и Джерсон Кабрал.

Другият нов играч на "сините" Аймен Белаид е болен, като остана в хотела и пропусна срещата. Друг от централните защитници на столичани Холмар Ейолфсон пък се завърна в лагера, след като имаше турне с националния отбор на Исландия в Индонезия, но не игра, тъй като все още има нужда да се аклиматизира към часовата разлика. Партньор на Давид Яблонски през всичките 90 минути в центъра на отбраната бе 16-годишният Томислав Папазов, който беше взет от Роси за подготовката, след като Димитър Пиргов отказа да остане на "Герена". Роденият през август 2001 година талант е юношески национал.

Както е известно, звездите Габриел Обертан, Жорди Гомес и сръбският защитник Милош Цветкович пропуснаха мача поради леки травми.

Преди срещата футболистите на "сините" зарадваха 12-годишно българско момиче Eлиана, което е осиновено от малтийско семейство, когато е била на три години. Момиченцето не говореше български, но бе изключително развълнувана, като получи шал, значки, плакати и други подаръци от щаба на столичани. Тя си направи снимка със стартовия състав на българите.

Футболната година започна лошо за Левски, който получи гол още в самото начало. Левият халф на домакините Файла даде аванс на тима си в 3-ата минута, след като вкара с бомбен удар топката в горния десен ъгъл на Божидар Митрев.

Младият Томислав Папазов сбърка с изнасянето на топката, тъй като малтийците пресираха високо, след което коженото кълбо попадна във Файла, който не остави шанс на вратар №1 в Първа лига за 2017 година.

Кабрал беше близо до изравняване в 9-ата минута, но негов изстрел от въздуха мина на сантиметри от дясната греда. Крилото засече хубаво центриране на Горанов, който бе изведен след добра атака на "сините". Отличен пробив на Костов завърши с фаул срещу нападателя на линията на наказателното поле на "черно-белите", но реферът даде знак играта да продължи.

В 21-ата минута Кристенсен пропусна да удвои. Капитанът на Хибърниънс стреля над гредата от 5-6 метра, след като защитата на "сините" не се подреди добре при статично положение пред Митрев.

Рошу направи най-сериозния пропуск за Левски до този момент, когато в 32-ата минута от десет метра стреля над гредата. Преди това Кабрал проби добре и подаде на румънеца.

Нова грешка в защитата на Левски доведе до опасност пред вратата на българите в 39-ата минута. Митрев излезе да поправя грешката, но Де Габриеле го прехвърли. Върналият се Яблонски изчисти топката пред голлинията, като я прати в корнер.

Иван Горанов пък пропусна най-добрата възможност за Левски в 43-ата минута. Мапуку изведе левия защитник сам срещу вратаря, но четворката на "сините" прати топката покрай лявата греда.

Секунди преди края на първата част новото попълнение на Хибърниънс Жоао Морейра отбеляза първото си попадение за клуба. Той се разписа с глава от няколко метра, след като засече центриране отдясно на Табоне Десира. Интересното е, че това е негов първи гол за клуба.

На почивката Роси направи пет промени. Кръстев, Юруков, Белмонт, Вутов и Буш замениха Митрев, Рошу, Панайотов, Мапуку и Костов.

Левски продължи да атакува, а домакините да контраатакуват. Прохазка и Кабрал пробваха  удари, а Буш направи сериозен пропуск в 65-ата минута. Той получи подаване от Вутов с глава, но стреля над гредата от пет метра. Четири минути по-късно една от резервите на Хибърниънс Мбонг вкара за 3:0. Нигериецът с малтийски паспорт се възползва от избита от Кръстев топка. Младежкият национал бе спасил опасен удар на Безина, който стреля от няколко метра, след като финтира защитник на Левски.

До края на срещата Роси върна в игра Панайотов, заменяйки Прохазка, а Вутов, който влезе като резерва пък бе сменен след едва 34 минути на терена. Двамата младоци, които носят името Мартин Петков също дебютираха за Левски през последните десет минути. Яблонски пропусна да вкара почетно попадение в края и така резултатът остана 0:3.

Левски започна годината възможно най-лошо, тъй като това поражение няма как да бъде прието добре или нормално от ръководители и фенове. Още повече, фактите показват, че този тим допреди три дни беше в серия от четири мача, в които спечели едва една точка и се разписа едва един път.

Треньорът Роси обаче беше изключително спокоен, като след мача повтори думите си от преди срещата, че това е тренировка и резултатът не го интересува.

Следващият съперник на "сините" е деветият в Австрия Волфсбергер, който излиза срещу Левски на 21 януари.

ЛЕВСКИ - ХИБЪРНИЪНС 0:3