Хърватският тайфун повали и смелите исландци, "ватрените" са във втората фаза на Евро 2018 (видео)

Публика и играчи отново бяха едно цяло и във втория мач на домакина Хърватия от Европейското първенство по хандбал за мъже. При изумителна подкрепа от трибуните и вдъхновяваща атмосфера в зала "Спаладиум Арена" в Сплит, "ватрените" си осигуриха участие във втората групова фаза, надигравайки Исландия с 29:22 гола. Това е вторият им успех в група "А", след като в първия кръг спечелиха и дербито срещу Сърбия.

Мотивирани от изненадващатa си победа над Швеция преди два дни, исландските хандбалисти играха отлично през първото полувреме, в средата на което дори имаха аванс в резултата - 8:7. Все пак на почивката двата тима се оттеглиха при 14:13 в полза на домакините.

А веднага след паузата "червено-белите" бяха понесени от мощния рев на повече от 10 хиляди по трибуните, правейки жестока серия от 8:2, чрез която авансът им стигна 22:15. Исландците бяха пречупени и не получиха нито един шанс да се доближат до съперника, допускайки пета поредна загуба от Хърватия в мачове на големи шампионати.

Освен изключителната си класа и реноме на основен претендент за титлата, хърватите доказаха, че могат да се справят и без капитана си Домагой Дувняк. Той се контузи в двубоя срещу сърбите и не взе участие срещу Исландия, но треньорът Лино Червар се надява, че все пак ще може да го използва в по-късен етап от първенството.

Много силно включване през второто полувреме направи вторият вратар на Хърватия - Иван Стеванович. Той вдигна феновете на крака неколкократно с отлични намеси - точно 7 при 17 отправени удара към вратата му. Разпределителят Лука Чиндич продължава да прави каквото си поиска със защитите на съперниците, вкарвайки 7 гола и бивайки определен за играч на мача. По 4 гола добавиха Лука Степанчич, Игор Караджич, Мануел Стрълек и Марко Мамич.

Голямата звезда на Исландия Арон Палмарсон отбеляза 5 попадения, а в последния кръг той и съотборниците му излизат в решителен двубой срещу Сърбия. Дори и да загубят, "викингите" би трябвало да продължат като един от първите три тима в крайното класиране, освен ако не бъдат надиграни с голяма разлика.

На 16 януари Хърватия среща Швеция в опит да премине във втората групова фаза с перфектен баланс.