Монтана спря Добруджа и е на финал за Купата на България (галерия)

Домакините на финалният турнир за Купата на България за мъже от Монтана се класираха за финала на надпреварата. Момчетата на треньора Даниел Пеев спряха носителя на трофея Добруджа 07 (Добрич), след като се наложиха с 3:1 (25:20, 26:24, 22:25, 25:19) във втория полуфинал на турнира, игран тази вечер в пълната зала "Младост". Срещата бе повторение на миналогодишния финал за Купата между двата тима, който Добруджа спечели с 3:2 гейма.
Полуфинал №2 за Купата на България: Монтана - Добруджа@@@
Така Монтана се класира за втора поредна година и общо за 3-и път през последните 4 години на финала за Купата на България. Монтанчани ще се опитат да спечелят трофея за първи път в историята си. На финала Монтана ще играе срещу шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас), които по-рано днес надиграха категорично Хебър (Пазарджик) с 3:0 гейма в първата полуфинална среща. Бургазлии ще имат възможността да спечелят Купата за 4-и път след 2007, 2008 и 2016 година. Финалът за Купата на България между Монтана и Нефтохимик е утре (14 януари) от 18,30 часа.
Първия гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което домакините от Монтана поведоха с 6:4 след атака на Аспарух Аспарухов и силен ас на младежкия национал на Русия Кирил Клец. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:6 за монтанчани след атака през центъра на Борис Наков. Грешка от сервис на Наков и контра на Жулиен Георгиев от Добруджа за 8:8. Мощна атака на Златко Кьосев, страхотен блок на Иван Латунов и ас на руския разпределител Константин Абаев - 11:8 за Монтана и тайм-аут за треньора на Добруджа Петър Пенев. Въпреки това, двата тима продължиха равностойно до втората пауза, която дойде при 16:14 за Монтана след нова силна атака на Аспарухов. Равностойната игра продължи до 22:20, след което Монтана взе гейма с 25:20 след два последователни аса на Клец и контра през центъра на Наков.

В началото на втората част Монтана дръпна с 4:2 след контра на Златко Кьосев и ас на разпределителя Константин Абаев. Монтанчани запазиха преднината си до 8:6 след отличен блок на Аспарух Аспарухов. Последва равенство при 9:9 след силна атака на Жулиен Георгиев и директна точка от сервис на Денимир Димитров. Две поредни атаки на Кьосев и 11:9 за домакините. Стигна се до ново равенство при 12:12 след две успешни атаки на Георгиев. Монтана веднага възстанови преднината си при 14:12 след атака през центъра на Иван Латунов и контра на Аспарухов. Разликата нарасна до 16:13 след нов ас на Кирил Клец. Постепенно Добруджа изравни отново при 17:17 след грешка в атака на Аспарухов и бъркана топка на Абаев. Двата тима продължиха равностойно до 20:20 като си размениха по един мини обрат, след което монтанчани дръпнаха с 22:20 след две атаки в аут на Жулиен Георгиев. Добричлии за пореден път успя да изравни при 23:23 след ас на Георгиев. В крайна сметка Монтана измъкна гейма с 26:24 след пусната топка на Константин Абаев и атака в аут на Жулиен Георгиев.

Третия гейм стартира по-добре за Добруджа, които бързо поведоха с 3:0 след добри изяви на Невен Нешев и Денис Чавдаров. Монтана веднага изравни при 3:3 след контра на разпределителя Константин Абаев и технично отиграване на Златко Кьосев. Добруджанци отново дръпнаха при 6:4 след сервис в аут на Абаев и контра блок-аут на Димитър Маринков. Страхотен единичен блок на Иван Латунов и аут на Маринков за 6:6. Нова успешна атака на Маринков и аут на Аспарух Аспарухов - 8:6 за добричлии. Втора атака в аут на Аспарухов и 9:6. Разликата нарасна до 12:8 след силен ас на Светослав Арнаудов, което накара Даниел Пеев да поиска тайм-аут. Въпреки това, преднината на Добруджа стана 16:11 след грешка при мрежата на Кирил Клец. Постепенно Монтана стопи изоставането си до 18:19 след силна серия от сервиси на Клец, Монтана дори изравни при 21:21 след две атаки през центъра на Борис Наков и Иван Латунов. Добруджа реагира мигновенно и си върна преднината си при 23:21 след атака Невен Нешев и аут на Златко Кьосев. Добруджа спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Константин Абаев и намали изоставането си на 1:2.
След равностойното начало на четвъртата част Монтана дръпна с 5:3 след блок-аут през центъра на Иван Латунов и силен ас на Златко Кьосев. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за домакините след сервис в аут на Димитър Маринков от Добруджа. Грешка при опита за атака-пайп на Маринков - 9:6 и прекъсване за Петър Пенев. Монтанчани задържаха преднината си до 11:8 след атака и ас на Борис Наков и дори я увеличиха на 13:8 след контра на Кьосев и грешка на Жулиен Георгиев. Разликата стана 16:9 след нови две успешни атаки на Кьосев. Независимо от усилията на Добруджа, Монтана запази предимството си до 20:14, след което спокойно спечели гейма с 25:19 след сервис в аут на Невен Нешев, а с това и мача с 3:1 и се класира за финала утре.
МОНТАНА - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 3:1 (25:20, 26:24, 22:25, 25:19)

МОНТАНА: Константин Абаев, Кирил Клец, Златко Кьосев, Аспарух Аспарухов, Борис Наков, Иван Латунов - Добромир Иванов-либеро
Старши-треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ