На живо: Вижте как разрушават стадион "Българска армия"

Добруджа на полуфинал за Купата след драма срещу Пирин (видео + галерия)

Носителят на Купата на България по волейбол при мъжете от миналата година Добруджа 07 (Добрич) ще продължи да защитава трофея си на финалите в Монтана. Воденият от треньора Петър Пенев тим се наложи изключително драматично и трудно у дома над Пирин (Разлог) с 3:2 (25:18, 24:26, 24:26, 25:20, 15:13) в последния мач от 1/4-финалите на турнира, игран тази вечер в зала "Младост".

По този начин добричлии продължава напред на полуфиналите за Купата на България. Там Добруджа ще играе срещу домакините на финалния турнир от Монтана, които по-рано тази вечер надиграха Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:1 гейма. Срещата е утре (13 януари) от 18,15 часа. Преди това от 15,30 часа ще бъде първия полуфинал между шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) и Хебър (Пазарджик), които отстраниха съответно ЦСКА след 3:0 и Миньор (Перник) след 3:1 гейма по-рано днес.
1/4-финал №4 за Купата на България: Пирин - Добруджа@@@
Първия гейм започна малко по-добре за Добруджа, които поведоха с 5:2 след атака на Жулиен Георгиев и две грешки на Пирин. Разложани, обаче, веднага изравниха при 5:5. Играта продължи точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за добричлии след нова атака на Георгиев. Разликата нарасна до 12:8 след страхотна серия от сервис на опитния Невен Нешев. Резултатът стана 14:8 след единичен блок на Светослав Арнаудов, което накара треньорът на Пирин Северин Димитров да вземе прекъсване. Въпреки това, втората пауза дойде при 16:10 за Добруджа след ас на Георгиев. Преднината на Добруджа стана 20:12 след три поредни директни точки от сервис на Димитър Маринков, след което спокойно взе гейма с 25:18.

За началото на втората част треньорът на Пирин Северин Димитров направи две промени в състава си като пусна в игра венецуелския разпределител Франсиско Сотелдо и посрещача Радослав Попов. Това даде резултат и разложани дръпнаха с 5:2. Постепенно Добруджа успя да изравни при 7:7, но все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Пирин. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което носителите на Купата дръпнаха с 12:10 след грешка на Костадин Гаджанов и блок на Денис Чавдаров. Последваха три успешни атаки на Илиян Преспов и грешка на Невен Нешев за 14:12 за Пирин. Разликата се запази до 16:14 след сервис в аут на Денимир Димитров от Добруджа. Последва нов обрат и 19:17 за добричлии след два аса на Жулиен Георгиев и отлична блокада на Светослав Арнаудов. Пирин стигна до ново равенство при 23:23 след ас на Костадин Гаджанов. В крайна сметка момчетата на Северин Димитров измъкнаха гейма с 26:24 след атака на Илиян Преспов и аут на Димитър Маринков.
Волейболистите на Пирин продължиха със силната си игра и в началото на третия гейм, като поведоха с 4:2 и 6:3 благодарение на Илиян Преспов и Радослав Попов. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:6 след сервис в аут на Светослав Арнаудов. Последваха атаки на Жулиен Георгиев и Невен Нешев и равенство при 8:8. Добруджа дори дръпна при 11:9 след блок-аут на Димитър Маринков и ас на Нешев. Пирин направи нов обрат и поведе с 13:12 след сервиси на Костадин Гаджанов и силни отигравания на Радослав Попов. Пореден обрат и 14:13 за Добруджа. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:15 за разложани след технично пускане на Георги Елчинов. Страхотен блок на Елчинов и 17:15. Стигна се до ново изравняване на резултата при 18:18. Добруджанци отново поведоха при 21:19 след контра на Маринков. Пирин изравни при 22:22. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, но все пак разложани спечелиха гейма с 26:24 след две контри на Преспов и Елчинов.
Четвъртата част тръгна равностойно до 3:3, след което Добруджа дръпна с 8:3 благодарение на сервисите на Денис Чавдаров и добрата игра при мрежата на Димитър Маринков. Двата отбора продължиха равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:11 за добричлии след технично пускане на Жулиен Георгиев. Добруджа запази преднината си до 20:14, след което без проблеми спечели гейма с 25:20 след поредна успешна атака на Георгиев и вкара мача в тайбрек.

Петия решителен гейм започна малко по-добре за Добруджа, които поведоха с 3:1 след аут на Радослав Попов. Постепенно Пирин изравни при 6:6 след мощна атака на Георги Елчинов и грешка на Жулиен Георгиев. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за разложани след отлична блокада на Илиян Преспов и Костадин Гаджанов. Играта за пореден път продължи точка за точка до 10:10, след което последва ас на Невен Нешев и 11:10 за добруджанци. Разликата стана 12:10 след блок на Георгиев. В крайна сметка Добруджа спечели тайбрека с 15:13 след блок-аут на Димитър Маринков, а с това мача с 3:2 и се класира за полуфиналите.

ПИРИН (РАЗЛОГ) - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 2:3 (18:25, 26:24, 26:24, 20:25, 13:15)

ПИРИН: Стилян Асенов, Илиян Преспов 20, Георги Елчинов 12, Благовест Катранджиев, Костадин Гаджанов 8, Мартин Кръстев 12 - Петър Каракашев-либеро (Франсиско Сотелдо, Радослав Попов 19)
Старши-треньор: СЕВЕРИН ДИМИТРОВ