Лекция на Барса с професор Меси (видео + галерия)

Отборът на Барселона продължава преследването на рекордна четвърта поредна Купа на краля след убедителна победа с 5:0 над Селта в мач реванш от 1/8-финалите. Първата среща на "Балаидос" беше завършила 1:1, но тази вечер още през първото полувреме се видя кой ще е победителят. Лионел Меси се забавляваше на терена и за по-малко от половин час се отличи с две попадения (13 и 15) и брилянтна асистенция при гола на Жорди Алба (28). Луис Суарес също се разписа (31). През второто полувреме Меси и Андрес Иниеста напуснаха игра, за да запазят сили за неделната битка с Реал Сосиедад на "Аноета". Иван Ракитич оформи крайния резултат с пети гол в 87-ата минута.

Рекордната покупка на "лос кулес" Филипе Коутиньо зае място на трибуните на "Камп Ноу". Ернесто Валверде заложи почти изцяло на титулярен състав за разликата от първата среща преди седмица. Лионел Меси, Луис Суарес и Андре Гомеш действаха в най-предни позиции. Жерард Пике се завърна в стартовите 11 до Хавиер Масчерано. Хуан Карлос Унсуе направи промяна минути преди началото на двубоя, пускайки в игра Емре Мор вместо Максимилиано Гомес. Яго Аспас и Пионе Систо бяха призвани да тормозят каталунската защита заедно с Мор.

Още във втората минута Меси навлезе с топката в наказателното поле и падна на земята след побутване от Уго Майо. Съдията прецени, че това действие не е достатъчно за дузпа. В шестата Лео изскочи зад гърба на защитата, но беше настигнат, последва пас вляво към Суарес, а секунди по-късно подаването на уругваецът не беше успешно. Селта действаше с изнесени напред футболисти и това оголи много пространства пред наказателното поле на Серхио Алварес.

Барселона - Селта@@@

В десетата геният от Росарио отново получи много свобода в половината на "небесносините". Лео напредна, имаше две възможности за пас, поколеба се и беше блокиран. Секунди по-късно нанесе нисък удар, при който Серхио Алварес внимаваше. В 12-ата Пике застана на пътя на топката, за да блокира опита на Даниел Вас, който атакуваше на първа греда.

В 13-ата Жорди Алба изненада защитата на гостите с успореден пас, Луис Суарес пропусна топката, а Меси нанесе удар от движение от 15 метра, поразявайки левия ъгъл на вратаря. Едва стотина секунди по-късно аржентинецът отново опъна мрежата. Номер 10 изостри атаката, подавайки наляво към Алба, който традиционно му върна около точката на дузпата, където непокритият Лео посрещна топката с удар по земя към далечния ъгъл - 2:0.

Каталунците се възползваха от шока в редиците на Селта и продължиха да атакуват. В 21-ата минута страничният рефер сбърка и спря атака на Луис Суарес. Минута по-късно Меси блесна с атрактивен пас с пета, извеждайки Андрес Иниеста на стрелкова позиция. Капитанът на "лос блаугранас" избра прав удар, но вратарят Алварес изби над гредата. Тимът от "Балаидос" също успя да организира няколко опасни контри, при които обаче липсваха удари.

В 28-ата Меси сътвори един от магическите си пасове, намирайки устремения Алба. Левият бек стигна до топката и намери пролука въпреки съпротивата на вратаря - 3:0. В 31-ата резултатът набъбна до 4:0, след като играчите на галиския тим съвсем се объркаха. Те подариха топката на Луис Суарес, който отблизо матира вратаря със силен удар под гредата. В края на полувремето футболистите на Унсуе живнаха в предни позиции, но това не беше достатъчно за гол.

След почивката домакините очаквано намалиха темпото. "Синьо-червените" владееха продължително и на моменти изостряха нападенията си. Така в 56-ата минута Луис Суарес получи след фронтален пробив, но беше блокиран. Ернесто Валверде реши да съхрани силите на Лео Меси и в 59-ата минута пусна завърналия се след травма Усман Дембеле. Четири минути по-късно и Иниеста напусна игра, за да даде шанс на младия Хосе Арнаис.

В 63-ата минута резервата Макси Гомес финтира Томас Вермален в наказателното поле, но в последния миг беше спрян от Нелсон Семедо. В 67-ата Луис Суарес шутира атрактивно от воле - доста високо. Две минути по-късно Дембеле вдигна оборотите по дясното крило, предпочете да играе сам въпреки чудесната възможност за пас към Суарес и сгреши с удара. В 72-ата Арнаис не стреля прецизно от малък ъгъл. В 80-ата Луис Суарес опита далечен прехвърлящ удар, преодоля вратаря Алварес, но не уцели вратата. В 87-ата Иван Ракитич беше оставен абсолютно сам при корнер и реализира с глава за 5:0.

Така Барса стигна безпроблемно до 1/4-финалите въпреки трудния съперник. Лео Меси пък има 14 гола и 10 асистенции в последните си 14 срещи от състезанието. Жребият за следващия етап е утре от 13,30 часа. В него няма да има поставени и непоставени отбори и не са изключени дори битки с Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.

Барселона - Селта 5:0 (1:1 в първия мач)