Академик Бултекс 99 взе предимство за Купата

Отборът на Академик Бултекс 99 (Пловдив) направи важна крачка към класиране на полуфиналите на турнира за Купата на България, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Берое (Стара Загора) с 84:78 (27:20; 16:18; 13:19; 28:21) в първи двубой от 1/4-финалите на надпреварата.

Айзея Юмипиг беше най-резултатен за победителите – 22 точки, а Димитър Димитров и Мартин Дурчев добавиха съответно по 17 и 13 точки.

Александър Янев отново бе над всички за „зелените” – 19 точки и 11 борби, а Тихомир Желев и Майк Ди Нуно приключиха съответно с по 17 и 16 точки.

Срещата започна изключително равностойно, като през първите пет минути двата отбора си размениха лидерската позиция многократно. Малко след средата на периода домакините от Пловдив се възползваха от няколко неточности в защитата на съперника и успяха да изградят по-комфортна преднина, която се запази до края на частта - 27:20.

Малко след средата на втория период Академик Бултекс 99 достигна до най-голямата си преднина в двубоя до този момент – 43:32, след като момчетата на Асен Николов определено стояха по-добре на терена в тези минути. Това принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване, като наставленията му определено дадоха резултат и на почивката Берое вече изоставаше само с пет точки - 38:43.

Началото на второто полувреме бе белязано с много грешки, като резултата остана непроменен близо пет минути. Сушата бе прекъсната след тройка на Дурчев, а малко след него отново домакините се разписаха за 48:38. Минчев взе прекъсване, което отново даде резултат и разликата бе стопена след три поредни тройки на Желев за серия от 12:0 и обрат за "зелените" - 57:56 след 30 минути игра.

Наказателната акция на старозагорци продължи и в началото на последната четвърт и гостите дръпнаха със седем точки - 63:56, което принуди домакините да вземат прекъсване. След подновяването на играта "студентите" се отпушиха след тройка на Юмипиг, като това даде начало на силна серия от 20:9, която  донесе победа на Академик Бултекс 99 – 84:78.