Мъри отнесе конкуренция при треньорите

Станимир Стоилов е най-добрият треньор на България за 2017 година, след като бе на върха през 2015 година. Специалистът отвя конкуренцията за първото място, след като събра 272 гласа. Освен, че продължи хегемонията на Астана в Казахстан с четвърта поредна титла през изминалата година, Мъри написа още една нова страница в клубната история. "Синьо-жълтите" играха в групова фаза на европейски турнир за трети последователен сезон, успявайки за първи път да се класират за елиминациите на Лига Европа. В поредния си европоход 50-годишният специалист изведе Астана до победи над шампионите на Полша, Шотландия и Чехия - Легия Варшава, Селтик и Славия Прага. Стоилов е единственият български треньор, класирал отборите си общо пет пъти в групова фаза на европейски клубен турнир.

“Футболист на годината”@@@

Той изпревари Николай Киров, който има 118 гласа. През 2017 година Николай Киров изведе Ботев (Пловдив) до първи голям трофей в клубната история от 36 години. "Жълто-черните" спечелиха Купата на България, а три месеца по-късно вдигнаха и Суперкупата. И в двата финала футболистите на Киров надиграха шампиона Лудогорец. Те впечатлиха и с представянето си в Лига Европа, достигайки до третия квалификационен кръг. Николай Киров печели симпатии и заради красивия стил на игра, демонстриран от Ботев, както и с работата си извън терена, превръщайки "канарчетата" в истински задружен отбор.

На трето място остана наставникът на ЦСКА-София Стамен Белчев, който бе назначен първоначално за временен треньор на "червените" в началото на 2017 година. Той има 71 гласа. Под негово ръководство "червените" загубиха само 3 от оставащите 17 мача до края на шампионата в Първа лига, завършвайки на второ място, а 48-годишният наставник получи постоянен договор. С Белчев начело ЦСКА спечели над 65% от своите срещи, включително две дербита с Лудогорец в края на годината. Освен най-резултатен в първенството до момента с 47 гола, тимът е претендент за титлата, както и полуфиналист в турнира за Купата на България, където е основен фаворит за трофея.

Стоилов пропусна церемонията "Футболист на годината за 2017 година", тъй като вчера замина спешно за Казахастан, за да финализира преговорите за бъдещия си договор в Казахстан. Неговият помощник Цанко Цветанов взе наградата на Мъри.