Юношите на България с втора победа на европейската квалификация (галерия)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 18 година е все по-близо до класиране за Европейското първенство в Чехия и Словакия през април, след като постигна втора победа на квалификацията в София. Момчетата на треньора Пламен Христов биха категорично връстниците си от Швеция с 3:0 (25:15, 25:18, 25:20) във втория си мач от Група Е на квалификациите, игран тази вечер пред около 500 зрители в столичната зала "Христо Ботев".
България U18 - Швеция U18@@@
Така българските "лъвчета" имат 2 победи от 2 мача и 6 точки, с колкото е и Франция, която по-рано днес надделя над Холандия също с 3:0 гейма. Утре (7 януари) от 18,30 часа двата тима излизат един срещу друг в директен сблъсък за първото място и класира за шампионата на Стария континент. Само победителят от групата ще се класира за Евроволей, а вторият ще има шанс също да се класира като един от трите най-добри втори отбори.
Младите "лъвчета" започнаха ударно в първия гейм с преднина от няколко точки, като задържаха темпото през цялото време. Шведите опитаха да наваксат изоставането си, но разликата остана солидна и българите поведоха в резултата след 25:15. В началото на втората част Швеция поведе, но това не продължи дълго - волейболистите на Пламен Христов се мобилизираха и взеха инициативата в свои ръце. Превъзходството на българските момчета пролича още веднъж и авансът им се увеличи след 25:18. Третият гейм стартира идентично, като младите шведи успяха да запазят взеха преднина при 8:3. След това настъпи обрат - българите набраха инерция и изравниха, а впоследствие оформиха стабилна разлика. При 21:19 шведите намалиха, но усилията им не стигнаха за повече и в крайна сметка България спечели с 25:20 и 3:0.
Над всички за България бе Самуил Вълчинов с 18 точки (2 блока, 52% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) за победата. За шведите Макс Петерсон реализира 12 точки.
ШВЕЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (15:25, 18:25, 20:25)
ШВЕЦИЯ: Макс Петерсон 12, Филип Братич 3, Густав Молин 7, Джонатан Хелвиг 5, Тим Йохансон, Ейнар Андерсон 5 - Фредрик Екхолм-либеро (Понтус Фредщам, Емил Борна, Линус Нилсон)
Старши-треньор: ОСКАР ЙЬОНСОН ВИКТЕРЛЬОФ
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски, Денис Карягин 7, Самуил Вълчинов 18, Петър Петров 9, Николай Захариев 9, Теодор Йорданов 5 - Симеон Добрев-либеро (Алберт Албаадж 2, Желязко Апостолов 1)
Старши-треньор: ПЛАМЕН ХРИСТОВ.

СНИМКИ: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ШВЕЦИЯ 3:0 - ТУК!!