Арсенал и Челси сътвориха мача на сезона, късметът спаси "топчиите" в края (видео)

Арсенал и Челси направиха 2:2 в най-качествения мач от началото на сезона във Висшата лига. Много положения, обрати, спорни моменти и драматичен финал белязаха лондонското дерби. В крайна сметка сблъсъкът на "Емиратс" завърши 2:2, а по-щастливи трябва да са "топчиите", които изравниха в добавеното време. Гоелмият грешник за Челси беше Алваро Мората. Испанецът пропусна половин дузина стопроцентови положения, включително и такова в последната атака в двубоя. След неговия удар и спасяването на Петер Чех пък Давиде Дзапакоста нацели напречната греда.

Първото голямо дерби в английския футбол за 2018 година наистина се превърна в зрелище, което се е харесало и на най-претенциозните фенове. Джак Уилшир откри за домакините в 63-ата минута, но само 4 минути по-късно Еден Азар изравни от дузпа. Челси стигна до пълен обрат с попадение на Маркос Алонсо, но дълбоко в добавеното време бомбен удар на Ектор Белерин подели точките.

Шампионите останаха на 3-о място в класирането, на точка зад Манчестър Юнайтед. Арсенал пък е 6-и и все повече изостава от Топ 4. Съставът на Арсен Венгер завърши наравно в три от последните си 4 двубоя.

Венгер заложи в атака на Алексис Санчес и Александре Лаказет, подкрепяни от Месут Йозил. Германецът имаше проблеми с коляното, заради които пропусна равенството срещу Уест Бромич (1:1), но се възстанови навреме за днешния двубой. Към дългия списък с контузени се присъединиха Сеад Коласинак и Лоран Косиелни, което превърна окомплектоването на защитната линия в сериозен ребус за мениджъра на тима. Изборът на Венгер падна върху Калъм Чембърс, Шкодран Мустафи и Роб Холдинг. По фланговете започнаха Ектор Белерин и Ейнсли Мейтланд-Найлс, А Джак Уилшир и Гранит Дака бяха двамата вътрешни халфове. На вратата бившият страж на Челси Петер Чех се стремеше към "суха мрежа" №200 в кариерата си в Премиър лийг.

За Челси в предни позиции действаше Алваро Мората, а малко зад него играеше Еден Азар. Белгиецът получи почивка при разгромната победа с 5:0 над Стоук Сити и бе напълно свеж за лондонския сблъсък. Конте направи общо 4 промени в състава си. Той върна в стартовия състав Сеск Фабрегас, Тиемуе Бакайоко и Андреас Кристенсен, а сред резервите останаха Вилиан, Педро Родригес, Даниел Дринкуотър и Антонио Рюдигер.

Арсенал влезе в двубоя след серия от 8 мача без загуба във всички турнири, но спечели само 2 победи от последните си 7 мача в Премиър лийг. Челси нямаше поражение в 13 поредни мача, но взе само 5 точки от скорошните си 4 визити.

Първото полувреме на "Емиратс" беше много интересно и липсваха единствено попаденията. А опасните ситуации пред двете врати не бяха никак малко. Всичко започна с коварен изстрел от фаул на Алексис, който рикошира от стената. Тибо Куртоа нямаше какво да стори, но за негова радост топката мина от външната страна на гредата. В 14-ата минута грешка на Чембърс позволи на Мората да се озове абсолютно сам срещу Чех. Отиграването на испанеца обаче беше, меко казано, разочароващо и Арсенал оцеля.

Арсенал - Челси 2:2@@@

Секунди по-късно пред вратата на "топчиите" пак беше горещо. Центриране на Виктор Моузес създаде напрежение в наказателното поле, но Чех изпревари Мората и захлупи топката. Веднага след това домакините организирха най-добрата си атака. Младият Мейтланд-Найлс падна в наказателното поле и феновете на Арсенал изреваха за дузпа, но реферът Антъни Тейлър беше на друго мнение. Повторенията само потвърдиха правотата на съдията и показаха, че футболистът на "топчиите" не е бил фаулиран, а сам се препъва и губи равновесие.

Играчите на Венгер не загубиха време в излишни протести и атаката им продължи. След поредица от пасове в нказателното поле Алексис Санчес шутира, Куртоа едва докосна топката и тя се отби от дясната греда, а след това се разходи по голлинията и докосна и другата греда преди белгийският национал да сложи край на суматохата.

В 23-ата минута Лаказет много добре се обърна и веднага стреля, но Куртоа отново бе заел най-добрата позиция. Равностойната игра продължи, а след кратко затишие Челси получи великолепен шанс да поведе, но Маркос Алонсо ссстреля над вратата от любимата си позиция. Последната голова ситуация до почивката създаде Азар. Звездата на Челси преодоля няколко футболисти на Арсенал и с пета остави за Фабрегас, но испанецът не успя да накаже бившия си тим.

Второто полувреме по нищо не отстъпваше като динамика и брой любопитни моменти. В 50-ата минута Чех демонстрира огромната си класа с двойно спасяване след удари на Азар и Алонсо. Домакините веднага отговориха с пропуск на Лаказет. Французинът малко щастливо овладя топката в наказателното поле, но се изкуши да шутира с всичка сила и това беше грешното решение, защото Куртоа и този път се намеси блестящо.

В 55-ата минута Уилшир претендираше, че е фаулиран около границата на наказателното поле, но истината беше, че нарушение нямаше и халфът на домакините трябва да е доволен, че не получи втори жълт картон. Малко по-късно двойно подаване с Лаказет изведе Йозил в удобна позиция, но Куртоа бързо го затвори и му попречи да се разпише.

В 63-ата минута рикошет от крака на Мората прати топката на пътя на Уилшир, който без забавяне я заби под гредата - 1:0 за Арсенал. Радостта на "топчиите" беше огромна, а те дори можеха да вкарат и втори гол веднага след подновяването на играта, но Чех изби топката след удара на Лаказет.

Челси реагира мигновено и изравняването не закъсня, макар че то не стана факт след добра атака на гостите, а заради грешка на Белерин. Испанецът се поддаде на емоцията и протегна крак в наказателното поле, като закачи Азар и Антъни Тейлър правилно посочи бялата точка. Азар запази хладнокръвие и се разписа за 1:1.

В минутите след гола в действията на Арсенал се усети несигурност, но Мората не се възползва от поредната открила се пред него възможност. Нападателят по чудесен начин използва тялото си, за да се пребори с преследващия го Калъм Чембърс, но после прати топката в аут.

Никой от отборите нямаше намерение да се примирява с равенството. Челси се доближи до трите точки в 84-ата минута след гол на Маркос Алонсо. Голямата заслуга обаче беше на резервата Давиде Дзапакоста, който се пребори с Мейтланд-Найлс и достави перфектно подаване за испанския си съотборник.

Последният ход на Венгер в опит да избегне загубата бе да пусне Тио Уолкот, но до края не оставаше почти никакво време. В 92-ата минута лошо избита топка попадна на крака на Белерин и той с много силен и точен удар я прати във вратата на Куртоа. Дори това не беше последният важен епизод от двубоя, защото секунди по-късно Мората за кой ли път излезе сам срещу Чех, но не успя да го преодолее, а после Дзапакоста със свиреп шут нацели гредата.