Арсенал триумфира над Кристъл Палас в рекорден мач на Венгер

Отборът на Арсенал постигна победа с 3:2 в гостуването си на Кристъл Палас от 20-ия кръг на Премиър лийг. “Артилеристите” взеха ценни три точки от това лондонско дерби, макар да трябваше да потреперят в края. Шкодран Мустафи откри резултата в 25-ата минута, но Андрос Таунзенд изравни в 50-ата. Алексис Санчес заби два бързи гола в 63-ата и 66-ата минута, за да даде комфортна преднина на своя тим, но в 89-ата минута Джеймс Томкинс намали на 2:3 и направи заключителните минути доста напрегнати за гостите, които все пак удържаха победата. Това бе рекорден 810 мач за Арсен Венгер начело на Арсенал във Висшата лига. Така той изравни постижението на сър Алекс Фъргюсън, който бе лидер по този показател до момента.

Кристиан Бентеке и Уилфред Заха бяха двойката централни нападатели на Кристъл Палас в този мач. Те имаха подкрепата на Рубен Лофтъс-Чийк и Андрос Таунзенд по двете крила.

За Арсенал основният нападател бе Александре Лаказет, но зад гърба му го подкрепяха Месут Йозил и Алексис Санчес. Джак Уилшир и Гранит Джака пък осигуряваха стабилността в средата на терена.
Първият изстрел към една от двете врати бе дело на Гранит Джака в 9-ата минута, като той шутира от границата на наказателното поле, но над вратата. Минута по-късно събитията се пренесоха пред вратата на Петер Чех и Йоан Кабай отправи удар, който също бе неточен.
В 15-ата минута отново Кабай бе оставен непокрит пред пеналта и моментално стреля по посока на вратата, но и този удар не бе в очертанията.
В 21-ата минута шанс да стреля към вратата на Кристъл Палас се откри пред Джак Уилшир, който отправи точен удар, но без да затрудни Хулиан Сперони.
В 25-ата минута обаче Арсенал стигна до откриване на резултата. Александре Лаказет отправи коварен удар от малък ъгъл, топката бе избита от вратаря, но попадна в Шкодран Мустафи, който отблизо я мушна във вратата за 0:1.
В 30-ата минута резултатът можеше да бъде удвоен. Месут Йозил бе изведен зад защитата и отблизо отправи шут от движение, но Сперони с блестящ рефлекс спаси. Минута след това стражът бе поставен под напрежение от Алексис Санчес, който стреля опасно от фаул.
В 32-ата минута и домакините създадоха голово положение. Заха бе изведен отляво и отправи удар, който премина опасно близо до гредата.
Арсенал обаче бързо пренесе играта пред вратата на съперника и в 35-ата минута Лаказет се освободи пред наказателното поле и отправи мощен удар, който профуча покрай вратата.
В началото на второто полувреме гостите имаха нова добра възможност. Още в 46-ата минута Ектор Белерин бе намерен на отлична позиция в наказателното поле, но не успя добре да овладее топката и тя отиде в ръцете на Сперони.
В 50-ата минута обаче Кристъл Палас успя да възстанови равенството. Заха направи страхотен пробив отляво и пусна остър пас към точката на дузпата, където Таунзънд от движение прати топката в мрежата зад Чех за 1:1.
В 63-ата минута Арсенал си върна преднината в резултата. Лаказет подаде за Алексис Санчес в наказателното поле и той с бомбен шут прати кълбото в мрежата за 1:2.
Само три минути по-късно Арсенал вкара и трети гол, а отново Санчес бе в прегръдките на съотборниците си. Той получи чудесен дълъг пас от Уилшир, овладя и стреля във вратата за 1:3.
В 84-ата минута "Орлите" пропуснаха чудесен шанс да се върнат в мача. Прекрасно центриране намери Заха във вратарското поле, той изпревари прекия си пазач и стреля с глава, но не успя да се разпише отблизо. Две минути по-късно и Бакари Сако се озова на стрелкова позиция, но прати топката високо над вратата.
В 89-ата минута домакините върнаха интригата. Джеймс Томкинс се разписа с глава след центриране от корнер и докара нещата до 2:3.
Все пак Арсенал ударжа победата и с актив от 37 точки остава на 6-ата позиция, но се изравни с големия си враг Тотнъм, който е със същия сбор точки на 5-ото място. Кристъл Палас пък остава на 16-ото място в класирането с 18 спечелени точки.