Национал по гимнастика учи руски, за да работи в ЦРУ

Национал по гимнастика учи руски, за да работи в ЦРУ

Животът на национала ни по спортна гимнастика Дейвид-Джъстин Хъдълстоун трудно може да се опише на една страница. Той е само на 17 години (роден е на 9 август 2000 г.), но има истории като за две филмови ленти.

Заради бронзовия си медал от Европейския младежки олимпийски фестивал в Гьор през тази година, вчера той бе отличен от БОК със златна значка. Награждаването бе в  Националната галерия, която се помещава в бившия царски дворец.

Заобиколени от шедьоврите на Владимир Димитров-Майстора и още куп велики майстори на четката, разговаряме със сочения за бъдеща звезда на родната гимнастика младеж, за живота му между Хага, Карибите, Сан Антонио и София, за избора да се състезава за България и за нуждата да учи… руски език.

Дейвид е роден в Хага. Майка му е българка, а баща му - американец. Няма и годинка, когато семейството му заминава за Карибския басейн, по-специално Каймановите острови, където по план трябва да останат не повече от 4 седмици, но прекарват 8 години заради бизнеса на баща му.

Майка му Гергана е бивша лекоатлетка, винаги е обичала гимнастиката, но за нея тя остава несбъдната мечта. Именно тя първа вижда заложбите на сина си и едва навършил 4 години го завежда в залата. Началото е трудно, а Дейвид въобще не е очарован.

Гергана обаче не се отказва и наема треньори, които да го учат на гимнастика по един час на ден.

“Там тренирах доста време, но нямаше никакво ниво. Въобще не можеше да се говори за професионализъм. Но беше много, много красиво. Затова решихме да се върнем в България. Тук се запознах с моя треньор Дамян Игнатов. Именно с неговото име са свързани моите големи успехи”, разказва пред “Меридиан Мач” Дейвид.

Не крие, че животът му на Карибите е бил доста лек - училище, после плаж и колкото си иска свободно време. В момента майка му кара тир в САЩ, а баща му има бизнес за соларни панели.

“Сестра ми също е в София, но аз живея със съотборниците си в зала “Раковски”. Благодарение на тях и подкрепата им съм на сегашната висота. Подготвям се за европейското в Глазгоу през 2018-а”, допълва талантът.

Дебютът му е на шампионата на Стария континент през 2014-а, където заема 12-о място в индивидуалния многобой. Класира се пети на финалите на кон с гривни и на успоредка при юношите. По думи на треньора му на такива успехи България не се е радвала през последните 25 години, като изключим тези на Йордан Йовчев.



На континенталния шампионат през 2016-а отборно е 25-и, а за многобоя е първа резерва.

Самият Игнатов не спира да хвали неговата осанка и държание, а според легендата Йордан Йовчев младокът показва изключително чувство към гимнастиката.

Идолите на Хъдълстоун са не един и двама. Палмата обаче е за японеца Кохей Учимура. “Той е невероятен. Има шест световни титли в многобоя. Три пъти е №1 на олимпийски игри. Но има и други, на които се възхищавам. Данчо Йовчев, например. От него гледам халките, разбира се. Помага ми, когато може, но е доста зает човек. С Краси Дунев сме приятели, говорим си за бъдещето, дава ми съвети. Аз съм многобоец. Всички шест уреда са ми силни”, откровен е Дейвид.

Голямата му мечта се преплита през петте олимпийски кръга. Първата цел е Токио 2020, но знае, че там ще бъде много трудно да вземе медал. Затова планът му е да участва в още два-три висши спортни форума.



Междувремено ще учи за… разузнавач. Да, правилно сте прочели. Това е другото голямо предизвикателство пред гимнастика, а именно един ден да работи в ЦРУ.

“За целта трябва да знам руски. Така каза майка ми. А, аз я слушам. В момента уча дистанционно в едно частно американско училище. Остават ми две години до завършването. След това четири години ще съм в специална гимназия, която ще ме подготви за ЦРУ”, не спира да изненадва Хъдълстоун.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти