БУБА си осигури първото място на Запад

БУБА си гарантира първото място в Западната А група - мъже, след победа при гостуването си на Академик в Правец със 79-75. Това бе и първо поражение на Академик на свой терен през сезона, но на практика реши класирането, с един кръг до края. Домакините вече бяха без най-добрия си играч до момента през сезона Марио Мирчев за двубоя, но и за БУБА не играха Иван Алипиев и Николай Михайлов.

БУБА води през цялото първо полувреме, но така и не успя да се откъсне в резултата. В началото и края на втората четвърт гостите стигнаха до най-голямата си преднина, която бе девет точки, но бяха пропуснали и половината от наказателните си удари в този период. Четири минути преди края на първото полувреме абсолютно пресилените умишлени фаулове, отсъдени от съдиите само за четвърт час игра си оказаха отражението върху мача. Заради две неспортсменски нарушения автоматично бе дисквалифициран един от основните играчи на Академик Цветомир Чернокожев.

На почивката БУБА отново водеше с 9 точки - 46-37, но силно начало на третата четвърт за Академик скъси дистанцията само до две. На няколко пъти домакините се доближиха на един кош разстояние, но не успяха да направят обрат. Четвъртият период започна с поредни точки за БУБА, но за кой ли път не се стигна до откъсване. Пропуските бяха наказани, а Академик най-после изравни точно 6 минути преди края - 68-68. Нищо не се промени особено в следващите четири минути и отново равенство - 75-75 светеше на таблото. БУБА обаче остана и без Лъчезар Димитров, и без Марин Маринов, за по пет фаула за тези финални решаващи секунди.

Академик обаче така и не намери начин да направи обрат, а опитът на Александър Милов и Николай Леков в крайна сметка реши нещата в полза на БУБА - 79-75. С 29 точки и 14 борби за победата на БУБА завърши Александър Милов, Лъчезар Димитров и Николай Леков добавиха съответно 16 и 14. За Академик 22 отбеляза Красимир Димитров, плюс 11 борби, а 14 вкара Костадин Лазаров.