Това ли е най-лудият мач в историята на световните първенства? (видео)

Преди 35 години Унгария разгомява Ел Салвадор с 10:1 на шампионата на планетата по футбол в Испания и това е най-изразителната победа, постигана някога в историята на световните първенства. Има и още един мач, оставил усмивки по лицата на феновете с общо 11-те гола, отбелязани в двете врати. И Унгария отново е замесена. На Мондиал 1954 "маджарите" правят на пух и прах Германия (тогава ФРГ) с 8:3 в двубой, в който великият Ференц Пушкаш остава в сянката на съотборника си Шандор Кочиш. Пушкаш поразява германската врата само веднъж, а Кочиш реализира цели 4 попадения. 11 гола в един мач не е зле, но... не и рекорд.

Впрочем, споменатият вече шампионат в Швейцария през 1954 година ще се запомни като първенството с най-много голове средно на мач. Общо 140 попадения в едва 26 мача... няма друго световно първенство, което може да се похвали с над 5 гола средно на мач. И навярно не е изненадващо, че най-резултатният двубой, игран някога на световни финали откриваме тъкмо на Мондиал 1954. Но не просто най-резултатният, а вероятно и най-лудият, най-странният мач, най-необяснимият мач, провел се на световни финали. Защото това, което се случва през първото полувреме на сблъсъка Австрия - Швейцария на 26 юни 1954 е нож, забит дълбоко в гърлото на логиката.

Трябва да отбележим, че двубоят в Лозана е мач от 1/4-финалите, а не просто среща от груповата фаза или по-ранен етап на турнира, където гръмките резултати не са чак толкова необичайно явление дори в наши дни. Мачът всъщност започва по приказен за домакините начин - в средата на първата част швейцарците вече водят с 3:0 след три буквално светкавични гола, отбелязани съответно от Роберт Баламан (16) и Йозеф Хюги (17, 19).

След това обаче двубоят се превръща в истински кошмар за швейцарците, тъй като Австрия отвръща с три гола за три минути и още в 27-ата минута резултатът е изравнен - 3:3, след попадения на Теодор “Турл” Вагнер (25, 27) и Алфред Кьорнер (26). Шест гола в рамките на 11 минути е нещо, което звучи като сценарий на филм, но е самата реалност!

Двата тима обаче не спират дотук! До края на първото полувреме над 35 000 зрители на “Стад Олимпик де ла Понтес” виждат още три гола. Резултатът става 5:3 за Австрия след попадения на Ернст Оквирк (32) и Алфред Кьорнер (34), а Роберт Баламан вдъхва надежда на швейцарците, че нещата не са тотално извън контрол с гол в 39-ата минута. В 42-ата минута Роберт Кьорнер пропуска дузпа за гостите и така попаденията през първата част остават “само” девет (рекорд на световните първенства) - 5:4 за Австрия.

Второто полувреме е далеч “по-постно” от първото със своите "едва" три гола. Турл Вагнер оформя своя хеттрик с гол за 6:4 в 53-ата минута, а само седем минути по-късно Йозеф Хюги, за да не остане по-назад, също забива третото си попадение в срещата - 6:5. Автор на последния гол в мача става Ерих Пробст в 76-ата минута - 7:5 и на лудостта в Лозана най-сетне е сложена точка.

За невероятния резултат вероятно спомага и изключителната горещина (температура от 40 градуса по Целзий на сянка), при която се провежда мачът. Това поражда коментари, че швейцарците не са издържали физически при тези екстремни условия на игра и това им е изиграло лоша шега. Други пък посочват, че швейцарците по-скоро са се били възползвали от жегата, за да вкарат трите бързи гола в началото, когато вратарят на Австрия Курт Шмийд е получил хипертермия. Така или иначе, битката за Лозана е спечелена от Австрия, а за швейцарците остава горчилката след феноменалното начало.

Жарко слънце, дъжд от голове, рекорди… спектакълът на “Стад Олимпик де ла Понтес” предлага невероятни емоции на феновете и остава в историята като един от най-шантавите, паметни и удивителни мачове, играни някога на световни футболни финали.

Включете се в играта на Coca Cola “Доведи Световната купа по футбол на FIFA в България - 2017”, която ви дава възможност да се борите за апетитни награди. Можете да спечелите пътуване, VIP пропуск и раница. ПО-ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАГРАДИТЕ МОЖЕТЕ ДА НАМЕРИТЕ ТУК!

За да участвате в играта, трябва да закупите бутилки Coca-Cola и Coca-Cola Zero в опаковки от 500 ml с промоционални етикети-гривна с надпис: FIFA WORLD CUP TROPHY TOUR. Под капачката ще откриете уникален код за MySPARX (www.mysparx.bg), който може да бъде регистриран в платформата. ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА МЕХАНИЗМА НА УЧАСТИЕ И ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА МОЖЕТЕ ДА НАМЕРИТЕ ТУК!