Монтана излъга Левски в дербито на Суперлигата

Волейболният отбор на Монтана постигна 9-а победа в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Даниел Пеев успяха да надвият Левски с 3:2 (25:13, 24:26, 25:17, 14:25, 15:10) в дербито на 12-ия кръг, играно тази вечер в пълната зала "Младост".

По този начин монтанчани продължават да са 4-и във временното класиране с 9 победи, 3 загуби и 24 точки. Левски остана на 6-о място с 6 победи, 6 загуби и 18 точки. В 13-ия кръг Монтана гостува на Марек Юнион Ивкони (Дупница), а "сините" са домакини на Тетевен Волей. Срещите са в петък (22 декември) от 18,00 часа и в събота (23 декември) от 18,00 часа.

Монтана започна много силно срещата. Основното оръжие на домакините отново бе началният удар. Играчите на Даниел Пеев разколебаха посрещането на Левски, записаха няколко аса, а във важни моменти хванаха нападателите на "сините" на блокада. Монтана взе категорично гейма с 25:13. Левскарите стартираха по-добре във втория гейм и имаха три точки преднина до първото техническо прекъсване - 8:5. Две блокади на Монтана и ас на Аспарухов доведоха до равенство - 8:8, а при второто прекъсване домакините вече водеха с 16:13. Тази част бе далеч по-оспорвана от първия гейм. "Сините" изравниха при 19:19, а в края на гейма лидерството се сменяше на няколко пъти, за да се стигне до 26:24 за Левски.

В третия гейм двата тима "се захапаха" здраво като нито един не успяваше да се откъсне в резултата. В състава на Монтана Аспарух Аспарухов бе заменен от Георги Михалев. След второто техническо прекъсване Иван Латунов и Кирил Клец направиха силни серии от начален удар, което наклони везните в полза на Монтана - 25:17. Любопитна ситуация се получи в началото на четвъртия гейм. При резултат 6:6 се оказа, че има грешка в подреждането на играчите на Монтана и домакините загубиха спечелените точки от началото на гейма. Това определено оказа влияние върху играта и Левски прати мача в тайбрек след 25:14. Монтана поведе в петия решителен гейм с 8:2 и не изпусна преднината си до края - 15:10 и 3:2 в тяхна полза.

Най-полезен за Монтана отново бе младежкият национал на Русия Кирил Клец с 22 точки (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака), а Златко Кьосев заби още 19 точки (4 блока, 3 аса, 50% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) за победата. За тима на Левски Смилен Мляков също реализира 22 точки (1 блок, 2 аса и 41% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

МОНТАНА - ЛЕВСКИ 3:2 (25:13, 24:26, 25:17, 14:25, 15:10)
МОНТАНА: Златко Кьосев 19, Иван Латунов 12, Константин Абаев 2, Аспарух Аспарухов 8, Борис Наков 7, Кирил Клец 22 - Добромир Иванов–либеро (Георги Михалев 4, Леон Тончев, Делчо Раев, Кристиян Петров-либеро)
Старши-треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ
ЛЕВСКИ: Гордън Люцканов 5, Александър Кордев 10, Николай Манчев 1, Симеон Александров 12, Смилен Мляков 22, Теодор Богданов 8 - Мартин Иванов– либеро (Людмил Бенов, Иван Панков, Мартин Павлов, Самуил Вълчинов)
Старши-треньор: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ.

Статистика: Борис Николов (скаутмен на Монтана)