Ботев (Пд) разпиля Литекс, "канарчетата" мечтаят за нов триумф за Купата след шоу на Петков (видео)

Носителят на Купата на България Ботев (Пловдив) продължава успешно защитата си на трофея. "Канарчетата" станаха първият полуфиналист в надпреварата, след като разпиляха с 5:0 Литекс в "Коматево". Герой за пловдивчани за пореден път през този сезон стана Стивън Петков, който отбеляза своя първи хеттрик сред професионалистите.
След 13 мача, в които влизаше от пейката и вкарва шест попадения в тях, Петков получи най-накрая шанс за първи път да стартира в титулярния състав. Бившият капитан на юношеския национален отбор се възползва отлично от тази възможност, като се разписа в 15-ата, 29-ата и 64-ата минута от дузпа. Фелипе Бризола (45) и Тодор Неделев (87) също отбелязаха, докато Иван Иванов от гостите бе изгонен в 63-ата минута.
Още от първата минута "жълто-черните" започнаха да атакуват, като не оставиха никакви шансове на тима воден от Живко Желев, който се прибра на почивка с три гола пасив.
Бившият юноша на Левски Петков бе точен първо с глава в 15-ата минута. Той се възползва от центриране на Дуде Ндонгала, след като бе оставен сам срещу Диян Вълков. В 29-ата минута пък Петков удвои след хубав пробив на Тодор Неделев, а малко преди това талантът в атаката на гостите - Томислав Йорданов, се контузи и бе заменен принудително.
Ботев продължи да пропуска, но все пак Фелипе Бризола вкара за 3:0 в последните секунди на първата част. Неделев отново асистира за попадението.
Гостите започнаха по-открито след почивката. Звездата на ловчанлии Ивайло Раденцов нацели горната греда на "канарчетата" от фаул в 54-ата минута, но всичко свърши за "оранжевите" в 63-ата минута. Иван Иванов фаулира Густафо Алфонсо в наказателното поле, който бе набрал скорост, а реферът Станислав Тодоров даде дузпа за домакините и изгони защитника за втори жълт картон. Петков бе безгрешен от бялата точка, като отбеляза своя първи хеттрик. Така той гарантира на Ботев място сред четирите най-добри в турнира за втора поредна година.
Три минути преди края любимецът на "бултрасите" Тодор Неделев също се разписа с хубаво попълнение от 19 метра. Той получи подаване от резервата Тони Тасев и техничен удар от границата на наказателното поле прати топката за пети път в мрежата на Диян Вълков.
По този начин Ботев (Пловдив) завърши ударно най-успешната си година отблизо четири десетилетия. "Бултрасите" изпратиха с мощни аплодисменти своите любимци, които спечелиха два от трите трофея в България през 2017 година. Лъчезар Балтанов и компания донесоха във витрината на клуба Купата на България и Суперкупата на България, като и двата пъти надделяха над хегемона у нас през последните шест години Лудогорец.
"Жълто-черните" преминаха през трети тим от Втора лига по пътя си към полуфиналите. Ботев първо победи с 3:1 като гост Локомотив (Горна Оряховица) на 1/16-финалите, след което премина през Царско село след продължения с 4:3 на стадион "Славия".

БОТЕВ:

22. Даниел Кайзер, 2. Цветомир Панов, 70. Пламен Димов, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин, 17. Лъчезар Балтанов, 7. Фелипе Бризола (61-6. Алваро Юлиано), 8. Тодор Неделев, 29. Дуде Ндонгала (68-11. Тони Тасев), 93. Густаво Афонсо (70-11. Кристиан Добрев), 20. Стивън Петков

Резерви:

99. Иван Чворович, 23. Йордан Минев, 25. Крум Стоянов, 9. Фернандо Виана

Треньор:

Николай Киров

ЛИТЕКС:

1. Диян Вълков, 22. Ангел Лясков, 5. Петко Ганев, 16. Иван Иванов, 6. Михаил Минков, 4. Николай Христов, 18. Ивайло Раденцов, 10. Тонислав Йорданов (26-98.Георги Търтов), 17. Добромир Бонев, 9. Методи Костов, 7. Христо Кирев

: 13.Петър Петров, 3.Мартин Симеонов, 88. Иван Турицов, 14. Искрен Писаров, 11. Емил Петров, 23. Тихомир Тодоров