Американка победи трансексуалната и донесе на САЩ първа титла от 23 години насам

Съединените щати спечелиха първия си златен медал на световно първенство по вдигане на тежести от 23 години насам, след като Сара Робълс завърши на първо място в двубоя на тежката категория за жени над 90 килограма. Бронзовата медалистка от Рио събра двубой от 284 килограма, спечелвайки първи места в изхвърлянето и изтласкването съответно със 126 и 158 килограма.

В тежката категория за мъже пък първи стана грузинецът Лаша Талахадзе, който подобри собствените си световни рекорди в изхвърлянето и в двубоя.

Робълс беше единствената щангистка с шест успешни опита в тежката категория. Новозеландката Лорел Хъбард, която предизвика много дискусии преди и по време на световното първенство заради статута си на спортист, роден като мъж, но определящ себе си като жена, завърши на второто място с двубой от 275 (124 и 151) килограма, а трета остана египтянката Шаима Хариди с 268 (115 и 113).

Робълс спечели изхвърлянето след неуспешен опит на Хъбард на 127 килограма, а след това записа опит на 150 в изтласкването и с това сломи окончателно конкуренцията. По този начин тя стана и първият американски спортист със злато на световно първенство от 1994-а година насам, когато Робин Бърд-Гоуд спечели титлата в женската категория до 53 килограма на шампионата в Истанбул.

"Целта ми беше да направя шест успешни опита и в крайна сметка се справих. Чувствах се много силна и съм доволна, че спечелих златния медал пред очите на майка ми, моите съотборници и цялата страна", каза тя след триумфа.
Тим Суордс, който е персонален треньор на златната медалистка от Анахайм, добави: "Колкото повече килограми добавяхме, толкова по-лесно й ставаше. Тя е бърза, подвижна и силна. Като смесим всичко това в едно, получаваме световен шампион. Америка се гордее с нея".
Грузинецът Лаша Талахадзе спечели тежката категория за мъже с двубой от 477 (220 и 257), подобрявайки собствения си световен рекорд с цели четири килограма. Той счупи и рекорда в изхвърлянето с три килограма, след като записа успешен опит на 220.
Иранецът Саед Алихюсеини, който се завърна в международните състезания след осемгодишно наказание за употреба на допинг, спечели сребърния медал с двубой от 454 (203 и 251) килограма. Трети остана неговият сънародник Бехдад Салимикордасиаби с 453 (211 и 242) килограма.