Монтана с историческа победа в Европа

Волейболният отбор на Монтана записа историческа първа победа в европейските клубни турнири. Момчетата на треньора Даниел Пеев се наложиха като гости на израелския Апоел (Кфар Шаба) с 3:1 (25:19, 19:25, 25:18, 25:20) в първи мач от 1/16-финалите на третия по сила евротурнир Чалъндж къп, игран тази вечер пред едва 250 зрители.

Срещата-реванш между двата тима е на 21 декември (четвъртък) от 18,00 часа в Монтана. При нова победа монтанчани ще се класират за 1/8-финалите на турнира, където ги очаква победителя от двойката между норвежкия Викинг ТИФ (Берген) и гръцкия Фойникас (Сирос) с българския диагонал Боян Йорданов.

Българският тим тръгна силно и взе първия гейм след 25:19. Във втората част домакините от Апоел натрупаха добра преднина след второто техническо прекъсване и успяха изравнят геймовете след 25:19. Третата част започна равностойно, но страхотна серия от сервис на младия руски разпределител Константин Абаев доведе до преднина от 6 точки на Монтана при 19:13, след което Монтана спечели с 25:18. Монтанчани продължиха силно и в четвърия гейм като дръпнаха с 8:4 до първото задължително прекъсване, а до края не изпусна инициативата - 25:20 и 3:1 за Монтана.

Страхотен мач за Монтана изигра младежкият национал на Русия Кирил Клец, който заби 23 точки (4 блока, 2 аса и 45% ефективност в атака) за победата. Аспарух Аспарухов (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане) и Иван Латунов (5 блока!!! и 73% ефективност в атака) добавиха 14 и 13 точки за успеха.

За домакините от Апоел бразилецът Жуарес Гомес Леал Жуниор реализира 14 точки (1 блок, 48% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане), а трима играчи добавиха по 12 точки - Вячеслав Батчкала, Гай Бен Гал и полякът Себастиан Деваш.

АПОЕЛ (КФАР ШАБА, ИЗРАЕЛ) - МОНТАНА (БЪЛГАРИЯ) 1:3 (19:25, 25:19, 18:25, 20:25)
АПОЕЛ: Шун Имамура, Гай Бен Гал 12, Жуарес Гомес Леал Жуниор 14, Себастиан Деваш 12, Вячеслав Батчкала 12, Легран Мачадо 6 - Игор Гуревич-либеро (Некета Жяриков)
Старши-треньор: ГАЛ ГАЛИЛИ
МОНТАНА: Константин Абаев 7, Кирил Клец 23, Златко Кьосев 11, Аспарух Аспарухов 14, Иван Латунов 13, Борис Наков 7 - Добромир Иванов-либеро (Делчо Раев)
Старши-треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.