Големият липсващ

Големият липсващ

Баскетболистите на България записаха победа и загуба в първите си два мача от група F на световните квалификации. Националите се сринаха за една част в Ботевград срещу Финландия, след което направиха всичко по силите си и успяха да се върнат в мача, но малко (късмет) не им достигна да осъществят тотален обрат. Във втората си среща, която бе доста, доста далеч от дома - гостуване на Исландия, играчите на селекционера Любомир Минчев отново бяха в трудна ситуация, отново показаха характер и този път се пребориха за победата.

И в двата мача срещу участниците на ЕвроБаскет се видя и кой е големият липсващ в селекцията на България. Дий Бост. През годините немалко американците получиха български паспорти, някои от тях играха за националния ни отбор и оставиха добро впечатление, а други въобще не се появиха, дори и за минута. Бост категорично попада в първата категория, а нещата може би щяха да са различни, ако той бе състава на Любомир Минчев за ноемврийските квалификации.
България - Португалия@@@
28-годишният плеймейкър подписа с литовския участник в Евролигата Жалгирис (Каунас) през лятото, когато се представи отлично с националния екип в предварителните квалификации за Мондиал 2019. Преминаването му в отбора на Шарунас Ясикевичус означаваше почти сигурното му отсъствие от тези пресявки, макар че надеждата винаги умира последна.

С Бост начело на нападението България категорично би изглеждала още по-силна и организирана, а при прибирането от Исландия липсата и важността на Бост бе изтъкната както от селекционера Любо Минчев, така и от един от най-стабилните ни играчи - Александър Янев.
България - Словения 78:83@@@
Американецът с българско гражданство винаги е откликвал на поканата за националния отбор и в две последователни лета бе част от представителния ни тим - през 2016 година, когато нашите не успяха в квалификациите за ЕвроБаскет 2017 и през 2017 година, когато бяха категорични с 4 победи в 4 мача в предквалификациите за Световното в Китай.

190-сантиметровият Бост записваше по 10.0 точки, 5.0 борби, 4.0 асистенции и 1.5 отнети топки в мачовете по неуспешния път към ЕвроБаскет 2017, когато пропусна и известно време заради контузия. Това лято бе още по-ефективен с 14.2 точки, 4.8 асистенции, 2.8 борби и 2.0 отнети топки в предварителните квалификации, осигурили на българите място в групата с Исландия, Финландия и Чехия.
България - Словения 78:83@@@
Дори да оставим сухата статистика настрана, играта на България би изглеждала още по-организирана и спокойна при наличието на опитен и доказан пойнт гард, какъвто несъмнено е Бост, а покрай него останалите избраници на Минчев биха могли да разгърнат възможностите си още повече, както се случваше през последните две лета.

При домакинското поражение от Финландия голяма роля за успеха на гостите изигра натурализирания американски гард Джамар Уилсън. Исландците не разчитат на чуждестранни играчи, но дори и чехите имат американец в състава си, макар и той да играе по периметъра - Блейк Шилб. Развитието на европейския баскетбол показва, че наличието на чужденец на невралгичните за съответните държави постове не е нещо нетипично.

В модерната история на родния баскетбол най-проблемните позиции винаги са били две - плеймейкър и център. И докато отсъствието на доказан висок играч под коша не е чак такъв проблем за националите, защото тактиката на Любомир Минчев не го изисква, то едно завръщане на Бост в състава за квалификациите през февруари със сигурност ще подейства положително и ще увеличи шансовете за успех на "лъвовете".

Последвайте каналите ни в:

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти