Тенис

Той успя! Вдъхновяващ Григор спечели една от най-ценните титли! (видео + галерия)

19 ноември 2017 | 22:47 - Обновена
Григор Димитров надделя над белгиеца Давид Гофен в мача за трофея на Финалния турнир на ATP в Лондон и спечели една от най-ценните титли в тениса. 26-годишният хасковлия се поздрави с най-големия успех в кариерата си досега, след като надви коравия белгиец със 7:5, 4:6, 6:3.

Григор - Гофен@@@

Двамата финалисти се срещнаха за втори път в рамките на седмица. В груповата фаза Димитров разби Гофен с 6:0, 6:2. Белгиецът победи световния №1 Рафаел Надал в група "Пийт Сампрас" и шесткратния шампион Роджър Федерер на полуфиналите, а днес даде всичко от себе си срещу най-добрия български тенисист, но и това се оказа недостатъчно. Това е общо пета победа за Димитров срещу Гофен на ниво ATP, като нашето момче има само едно поражение срещу този съперник. Днешният сблъсък бе и повторениe на финала на турнира в София през февруари, когато Григор надделя със 7:5, 6:4.

ПЪРВИ СЕТ:

Двубоят започна лошо за Григор, който пръв имаше на разположение началния удар. Двамата “се захапаха” от първата точка, която Гофен спечели с форхенд по правата. Димитров изглеждаше леко колеблив в началните минути и белгиецът стигна до точка за пробив при 30:40. Григор я отрази, но последва втори брейкпойнт и този път пробивът бе факт. Димитров отговори по най-добрия начин, като веднага върна пробива, също реализирайки втория си брейкпойнт. Последва обаче трети пореден пробив в срещата и Гофен пак излезе напред в резултата, след като Димитров допусна да изостане с 0:40, отрази първите две точки за пробив, но при третата бе разминат на мрежата от съперника си.

В четвъртия гейм Гофен с поредица от отлични сервиси обърна резултата от 15:30 и поведе с 3:1. Димитров редуваше отлични с неточни удари, но все пак не допусна трети пореден пробив и съкрати аванса на противника си на 2:3. След това Гофен поведе с 4:2, но не след дълго Григор първо съкрати аванса на противника си на 3:4, а после върна пробива в осмия гейм за 4:4.

Гофен даваше всичко от себе си на ретур, но Димитров издържа и с гейм на 30 за първи път от началото на финала излезе напред в резултата - 5:4. Гофен изравни за 5:5, а в 11-ия гейм Димитров допусна две поредни двойни грешки, но въпреки това запази спокойствие и успя да вземе подаването си на 30. Последва маратонски 12-и гейм, в който Гофен показа хладнокръвие и първоначално се измъкна от 15:40. След това белгиецът отрази още два брейкпойнта, но при петия капитулира - удар на Гофен в мрежата сложи край на първия сет след точно един час игра.

ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна с гейм на нула за Григор, но Гофен отговори със също толкова убедително спечелено подаване, в което не даде точка на нашето момче. Следващият сервис-гейм на хасковлията мина през дюс, но все пак първата почивка в сета дойде при преднина за българина - 2:1. В тези минути и двамата сервираха много силно и втората почивка дойде при аванс от 3:2 за Григор.

Фантастичен Григор триумфира в Лондон след голяма битка с Гофен@@@

Димитров първи стигна до брейкпойнт във втората част - при 30:40 в шестия гейм. Последва дълго разиграване, което завърши с бекхенд на линията по диагонала на Гофен и белгиецът в крайна сметка удържа подаването си за 3:3. Последва слаб сервис-гейм на Димитров, в който българинът направи две двойни грешки и авансът вече бе за белгиеца - 4:3 с пробив. Гофен се доближи на гейм до победата във втория сет, вземайки подаването си за 5:3, а при 5:4 белгиецът трябваше да сервира за вкарването на двубоя в решаваща трета част. Гофен не трепна и с гейм на нула взе втория сет с 6:4.

ТРЕТИ СЕТ:

Двамата тенисисти изиграха гладиаторски първи гейм в третия сет. В него Димитров имаше сервиса и българинът първо се измъкна от 15:40, а след това заличи още две точки за пробив и успя да се пребори за подаването си. Още в следващия гейм Димитров се сдоби с точка за пробив след страхотно разиграване за 30:40. С блестящи сервиси обаче Гофен се спаси - 1:1. Двамата тенисисти водеха много здрава битка на корта и никой не отстъпваше. С гейм на нула в петия гейм Димитров взе глътка въздух и поведе с 3:2.

В шестия гейм Димитров успя да притисне съперника си, стигна до точки за пробив и след удар в аут на белгиеца в крайна сметка успя да спечели подаването на Гофен - 4:2. С гейм на 15 Димитров затвърди пробива без особени трудности и при 5:2 вече само един гейм го делеше от триумфа.

С вдъхновена игра Димитров се сдоби с три поредни мачбола при 0:40 в подаването на Гофен в осмия гейм. Белгиецът обаче показа страхотен характер и ги заличи, а след това се пребори за 3:5. В деветия гейм Димитров си извоюва още два мачбола - при 40:15, като тук вече разполагаше и със сервиса. Гофен отрази четвъртия мачбол, а при петия изглеждаше в печеливша позиция, но допусна грешка на мрежата и след 2 часа и 32 минути игра трябваше да преклони глава пред Григор.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ИСТОРИЧЕСКИЯ ТРИУМФ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ!