Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Арсенал спечели дербито с Тотнъм след по-добра игра и дискусионни голове (видео)

Арсенал спечели дербито на Северен Лондон, след като победи с 2:0 Тотнъм на "Емиратс". С този успех "топчиите" се доближиха само на точка зад "шпорите" във временното класиране на Премиър лийг. Домакините играха по-добре през по-голямата част от този двубой, но головете, реализирани от Шкодран Мустафи (36') и Алексис Санчес (41'), бяха оспорени от гостите, тъй като и в двете ситуации останаха съмнения за засади. Първото попадение пък падна след също така спорен фаул в полза на Арсенал.

Арсен Венгер беше направил две промени в сравнение с двубоя с Манчестър Сити, който се игра преди паузата за националните отбори. Шкодран Мустафи и Александре Лаказет бяха титуляри за домакините за сметка на Франсис Коклен и Алекс Иуоби.

Цели пет промени имаше сред 11-те на Маурисио Почетино. Юго Лорис, Киърън Трипиър, Муса Дембеле, Бен Дейвис и Деле Али стартираха за "шпорите".
Разликата между двата отбора преди началото на кръга е четири точки в полза на Тотнъм.
Първото положение създадоха домакините. В петата минута Лаказет блокира един опит за пас на Дайър пред наказателното поле, топката стигна до Санчес, който веднага намери отново Лаказет. Ударът на французина обаче премина над напречната греда. "Шпорите" отговориха с точен изстрел на Кейн, който обаче не затрудни особено Чех.
В 19-ата минута Рамзи изведе много добре Белерин по десния фланг. Испанецът веднага центрира успоредно на голлинията, но Лаказет, който бе притиснат от Дайър и Санчес, не успя да засече и да прати топката във вратата. Атаката на домакините бе много добра, но централните бранители на гостите действаха на ниво в тази ситуация.
Арсенал продължи да действа по-енергично и в следващите минути веднъж Лорис трябваше да излиза извън наказателното си поле, за да пресече една лошо върната към него топка, която можеше да бъде пресечена от Лаказет. След това пък Дайър се намеси решаващо, изчиствайки рисковано, пред голлинията, остро подаване на Йозил.
В 33-ата минута Ериксен отправи много опасен удар по земя, но  топката чукна близката греда.
Три минути след това Арсенал излезе напред в резултата, но при доста спорни обстоятелства. Майк Дийн отсъди малко пресилено нарушение на Дейвинсън Санчес срещу Алексис. Йозил центрира от свободния удар, а Мустафи засече с глава. Топката се удари в страничната греда и влезе във вратата на Лорис. Германецът бе в положение на засада, но тя остана немаркирана. В 41-вата минута Арсенал нанесе втори удар. Лаказет, който бе на ръба на засадата, като отново останаха съмнения дали позицията му беше чиста, бе изведен по десния фланг, след което той центрира към Алексис. Първото докосване на чилиеца не изглеждаше добро, но той имаше време да догони топката и да я прати във вратата на Лорис за втори път.
Въпреки спорните положения Арсенал заслужи аванса си през първата част, тъй като домакините демонстрираха повече желание и енергия.
В 56-ата минута Кейн падна в наказателното поле след единоборство с Джака. Нападателят претендира за дузпа, но Майк Дийн даде сигнал играта да продължи. Секунди след това топката отново стигна до голмайстора на Тотнъм, който стреля от добра позиция, но Мустафи се хвърли на шпагат и отклони топката.
1/4 час преди края Алексис Санчес бе близо до това да направи преднината на Арсенал класическа, след като показа техника в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но Лорис спаси. Минута преди това Маурисио Почетино извади две от големите си звезди - Хари Кейн и Деле Али, които днес не се представиха на познатото ниво. Йоренте и Сон влязоха на техните места.
В 81-вата минута Петер Чех спаси най-чистата ситуация за гол, която се откри пред Тотнъм. Дайър нанесе много хубав удар с глава, но опитният страж се разтегна и изби с една ръка.
В добавеното време Алекси пропусна още едно добро положение за домакините.
Тотнъм засега остава на трето място, но по-късно може да отстъпи позицията на Челси. "Шпорите" имат 23 точки. Арсенал вече се доближи на точка зад днешния си съперник.