Хавиер Фернандес спечели кратката програма на Гран При на Франция

Двукратният световен шампион Хавиер Фернандес от Испания спечели кратката програма при мъжете на петия турнир за сезона от сериите Гран При по фигурно пързаляне във френския град Гренобъл. Испанецът, който има и пет европейски титли в кариерата си, показа невероятна композиция на фона на музика от филма "Модерни времена" на Чарли Чаплин.

Фернандес изпълни чисто комбинация от четворен и троец тулуп, четворен салхов и троен аксел. Това му донесе рекордната за сезона оценка от 107.86 точки. 26-годишният Фернандес няма шанс за класиране на финала на Гран При в Япония, след като завърши шести в Пекин преди две седмици.

В Гренобъл обаче той отново показа класата си и води с близо 14 точки пред втория Шома Уно (Япония). Уно, който е световен вицешампион от миналия сезон, падна след изпълнение на четворен флип и беше оценен с 93.92 точки. Третата позиция в кратата програма зае 19-годишният руснак Александър Самарин с личен резултат от 91.51 точки.

Европейските шампиони Евгения Тарасова и Владимир Морозов от Русия поведоха след първото изпълнение при спортните двойки със 77.84 точки. Втори и трети са съответно Ванеса Джеймс/Морган Сипр (Франция) със 73.18 точки и Никол Дела Моника/Матео Гуарисе (Италия) със 70.65 точки. По-късно днес състезанието в Гренобъл завършва с волната програма в четирите категории - жени, танцови двойки, спортни двойки и мъже.

Следващият турнир от веригата Гран При е "Скейт Америка" от 24 до 26 ноември. Общият награден фонд на Гран При е 272 хиляди долара.