Шоу на Кристиан Ериксен изстреля Дания към световните финали (видео)

Тази вечер стана ясно името и на последния европейски участник на световното първенство догодина. Това е тимът на Дания. “Червеният динамит” си осигури квота за финалите в Русия, след като спечели с категоричното 5:1 в реванша с Ейре от баража за Мондиала. Още по-впечатляващо е, че успехът бе постигнат в Дъблин, а гостите направиха пълен обрат, след като първи получиха гол в своята врата. Шейн Дъфи даде преднина на “детелините” още в 6-ата минута, но автогол на Сайръс Кристи в 29-ата, три попадения на Кристиан Ериксен в 32-ата, 63-ата и 74-ата минута, и гол от дузпа на Никлас Бендтнер в 90-ата минута донесоха успеха на гостите. Първата среща в Дания бе завършила без победител - 0:0, така че днешния успех прати “червения динамит” на световното.

Срещата започна повече от добре за домакините. Още в 6-ата минута те стигнаха до откриване на резултата. Тогава след изпълнение на фаул топката бе пратена в наказателното поле, където защитник на Дания действа неразчетено и Шейн Дъфи бе достатъчно съобразителен, за да се възползва от ситуацията и с глава да отбележи за 1:0.

Гостите обаче реагираха като ужилени и веднага създадоха две голови опасности. В 16-ата минутадалечен удар по земя на Вилиам Квист бе спасен от Дарън Рандолф, а две минути по-късно стражът трябваше да показва рефлекс и след силен удар на Пионе Систо.

Последваха два шанса за Ейре. В 21-ата минута Дарил Мърфи стреля от дистанция, а след това в 23-ата минута Маклейн направи страхотен пробив по лявото крило, нахлу в пеналта, но ударът му от малък ъгъл не намери очертанията на вратата.

Тогава дойде моментът на Дания, като само за три минути гостите направиха пълен обрат. В 29-ата минута Систо финтира защитник и подаде остър пас за Кристенсен. Той отправи удар, който се отби от гредата и след това рикошира в крака на Сайръс Кристи, за да се озове зад голлинията за 1:1. След това в 32-ата минута Кристиан Ериксен бе намерен пред наказателното поле и с бомбен шут нацели напречната греда, след което топката влезе във вратата за 1:2.

Второто полувреме започна с положения и пред двете врати. В 52-ата минута Систо отправи далечен изстрел, който бе спасен от Рандолф. Три по-късно след центриране от корнер Дъфи тества рефлексите на Каспер Шмайхел, който обаче бе на мястото си и спаси. В 58-ата минута Дания организира опасна контраатака, завършила с удар на Кристиан Ериксен, като отново Рандолф се намеси решително.

В 63-ата минута гостите окончателно сломиха съпротивата на съперника. Ериксен получи на любимата си позиция пред наказателното поле и с нов бомбен шут за втори път порази вратата на Ейре за 1:3.

В 74-ата минута халфът на Тотнъм оформи и своя хеттрик. При едно центриране в наказателното поле Стивън Уорд буквално спря топката за Ериксен, който със силен шут вкара за 1:4.

В самия край на мача Никлас Бендтнер си изработи дузпа и сам изпълни наказателния удар, за да оформи крайното 1:5 в полза на своя тим.

Така Дания по безапелационен начин си осигури класиране на световното първенсво в Русия, докато играчите на Ейре ще гледат финалите по телевизията.