Левски изненада шампионите (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Левски записа едва 3-а победа от началото на сезона в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Владимир Николов изненада шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) и ги надделяха с 3:2 (25:20, 19:25, 28:26, 25:27, 15:10) в дербито на 7-ия кръг, играно тази вечер в зала "Христо Ботев" в столицата.
Левски - Нефтохимик@@@
Въпреки успеха, "сините" остават на 9-о място във временното класиране с 3 победи, 4 загуби и 8 точки. Нефтохимик пък е 3-и с 5 победи, 2 загуби и 16 точки. В следващия 8-и кръг Левски ще гостува на ЦСКА във "вечното" дерби, докато шампионите ще приемат бившия тим на треньора им Найден Найденов - Марек Юнион Ивкони.
Волейболистите на Левски окрилени от завръщането на Теодор Богданов в състава си стартираха ударно и поведоха с 2:0 на гостуващия шампион Нефтохимик. Атака на Николай Къртев изравни резултата при 5:5. Ас на Теодор Богданов и 8:7 за “сините” при първото прекъсване. Атака на Смилен Мляков даде аванс на домакините от 4 точки при 11:7. Великолепна комбинация Николай Манчев - Александър Кордев и 12:8. “Сините” поведоха с 6 точки при 18:12 и това принуди Найден Найденов да вземе прекъсване за бургазлии. Симеон Александров атакува технично по острия диагонал от зона 4 за 21:14. Оликсандър Стаценко намали до 18:22. Атака на Смилен Мляков от зона 2 изведе “сините” до геймбол при 24:19. Левски спечели първата част с 25:20.
Шампионите от Нефтохимик стартираха по-добре във втарата част и поведоха със 7:5 след атака на Олександър Стаценко. Бургазлии поведоха с 4 точки при 10:6, след като Георги Братоев пусна топката технично в полето на домакините. Симеон Александров намали до 12:14, но шампионите бързо отново поведоха със 17:13. Атака на Валентин Братоев и 19:14 за Нефтохимик. Александър Кордев намали до 15:19. Гостите успяха да вземат втората част с 25:19.
Левски поведе в началото на 3-ия гейм с 3:1. Гордън Люцканов атакува мощно за 7:6. Атака на Смилен Мляков по правата от зона 2 и 8:7 за Левски при първото техническо прекъсване. “Сините” дръпнаха с 15:13 след единичен блок на Теодор Богданов срещу атака на Николай Къртев. Последваха 3 поредни точки за Нефтохимик и 16:15 след блокада на Георги Братоев. Равностойната игра продължи до 20:20. Симеон Александров изведе Левски напред при 21:20, но бругазлии изравниха при 21:21. Технична атака на Александър Кордев - 22:21. Грешка от сервис на Симеон Александров - 22:22.
Гордън Люцканов атакува мощно по правата от зона 4 - 23:22. Георги Братоев атакува по блакадата на “сините” за 23:23. Смилен Мляков изведе Левски до геймбол при 24:23. Сервис в аут на 19-годишната резерва Иван Панков и 24:24. Валентин Братоев атакува в аут и Левски поведе с 25:24. Валентин Братоев атакува по диагонала от зона 4 за 25:25. Олександър Стаценко докосна мрежата и Левски стигна до трети геймбол в третата част 26:25. Атака по правата от зона 4 за Олександър Стаценко и 26:26. Симеон Александров завърши едно дълго разиграване за 27:26. Нова атака от зона 4 за Симеон Александров и 28:26 за Левски в третата част.
В началото на четвъртата част малко по-добре за Левски, които поведоха с 4:2. Последваха силни минути за Вальо Братоев и обрат до 6:4 за шампионите от Нефтохимик. Въпреки тайм-аута за Владо Николов, първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за бургазлии след бърза атака през центъра на Николай Къртев. Постепенно "сините" успяха да изравнят при 9:9 след грешка на гостите и силна контра на Смилен Мляков. Нефтохимик отново дръпнаха при 12:10. Стигна се до ново равенство при 14:14 след грешка от сервис на Олександър Стаценко и силен ас на Симеон Александров. Втората техническа пауза пък дойде при точка преднина за Левски - 16:15 след грешка на шампионите. Атака в аут на Георги Петров от гостите и 17:15. Разликата стана 20:16 след две контри блок-аут на Мляков. Бургазлии успяха да изравнят при 21:21 след ас тип "чекмедже" на резервния разпределител Димо Димов и две страхотни блокади на Къртев. Последваха два миниобрата, за да се стигне до 23:22 за домакините след отличен блок на Симеон Александров. Нефтохимик спаси мачбол за 24:24 и на своя страна имаше геймбол при 25:24 след силен ас на Вальо Братоев. В крайна сметка шампионите измъкнаха гейма с 27:25 след страхотна блокада на Илия Петков и вкараха мача в тайбрек.
В петия решителен гейм Левски бързо дръпна с 4:0 след няколко грешки на бургазлии и силни изяви на Теодор Богданов. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:5 за "сините" след пусната топка на Симеон Александров. "Сините" отново поведоха с 4 точки при 10:6 след блокада на разпределителя Николай Манчев. В крайна сметка Левски спечели тайбрека с 15:10 след страхотен блок на Богданов, а с това и мача с 3:2.

Над всички за Левски бе Смилен Мляков с 29 точки (1 блок и 57% ефективност в атака) за победата. Симеон Александров заби още 21 точки (4 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) за успеха. За тима на Нефтохимик Валентин Братоев (1 блок, 2 аса, 45% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) и Олександър Стаценко (1 ас и 59% ефективност в атака) реализираха 21 и 20 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
ЛЕВСКИ - НЕФТОХИМИК 3:2 (25:20, 19:25, 28:26, 25:27, 15:10)
ЛЕВСКИ: Николай Манчев 1, Смилен Мляков 29, Симеон Александров 21, Гордън Люцканов 14, Теодор Богданов 10, Александър Кордев 10 - Мартин Иванов-либеро (Самуил Вълчинов, Мартин Павлов, Милослав Димов)