Скандалната дузпа все пак се оказа решаваща и прати Швейцария на Мондиал 2018

Швейцария и Северна Ирландия не успяха да си отбележат гол в реванша от баража за класиране на финалите на Световното първенство в Русия, игран на "Сейнт Якоб Парк" в Базел. Така, с общ резултат 1:0, "кръстоносците" се класираха за Мондиал 2018. Въпреки че в големи периоди от двете срещи Швейцария бе по-добрият отбор, няма как да бъде пренебрегнат фактът, че скандалната дузпа, която им донесе успеха в Белфаст, реши крайния изход от този бараж.

Северноирландците се бореха до последно, като в добавеното време бяха много близо до гола, който щеше да прати мача в продължения, но Родригес изчисти от голлинията удар с глава на Джони Еванс. Трябва да се отбележи обаче, че домакините изпуснаха повече положения и можеха да решат всичко доста по-рано.

Владимир Петкович заложи на абсолютно същия титулярен състав, който започна и в първия двубой. Джордж Савил стартира вместо наказания Кори Еванс в състава на гостите. Аарън Хюз, Джейми Уорд и Конър Уошингтън също бяха титуляри. Това бяха и трите промени, направени от Майкъл О'Нийл.
Гостите започнаха доста агресивно на тежкия терен в Базел, който бе подгизнал от проливния дъжд, изсипал се в хода на целия ден. Уорд първо за малко не успя да засече на далечната греда добро центриране на Далас. В четвъртата минута пък Брънт отправи хубав удар от 25 метра, но Зомер изби. Само две минути след това и домакините бяха близо до гола, след като Сеферович засече отблизо с глава центриране на Шакири, но прати топката встрани от вратата.В деветата минута Макоули подложи крак и изчисти пред голлинията нещо средно между центриране и удар на Джемайли, който се беше озовал пред Макгавърн.
Брънт и Сеферович оправиха по още един удар в следващите минути. Първият отново бе спасен от Зомер, а вторият пак мина встрани от целта.
В 25-ата минута Шакири проби добре отдясно и стреля в близкия ъгъл, но Макгавърн успя да избие в корнер. Три минути след това стражът на Норич отново се намеси решаващо, спасявайки с крак удар на Цубер от няколко метра. В този период швейцарците доминираха осезаемо и атакуваха доста по-опасно своя съперник, който се прибра в своята половина и чакаше възможности за контраатаки.
Гостите обаче запазиха вратата си суха до почивката, което остави шансовете им живи за второто полувреме.
Веднага след подновяването на играта Хюз блокира много опасен удар на Цубер - нова пропиляна възможност от швейцарците. Силен изстрел на Родригес от далечна дистанция пък премина встрани от вратата.
В 54-ата минута северноирландците пропуснаха най-добрата си възможност до момента. Уорд центрира отдясно при една контра на гостите, а Уошингтън засече с глава, но топката профуча опасно близо, но встрани от далечната греда.
Северна Ирландия започна да поглежда по-смело напред. В 62-рата минута Уошингтън проби технично по левия фланг, след което сервира топката на Савил, който обаче не успя да нанесе силен удар от границата на наказателното поле и Зомер улови без проблем.
В 85-ата минута Сеферович пропусна още една чиста възможност, стреляйки над вратата от много добра позиция. Макгавърн пък спаси удар отблизо на резервата Емболо.
До края натискът на гостите така и не даде резултат и те трябваше да се простят с мечтата си да играят на Мондиал 2018, въпреки че бяха много близо. В 91-вата минута Родригес, който вкара гола в първия двубой, изчисти буквално от голлинията удар с глава на Джони Еванс.
Така Швейцария се класира за четвърто поредно световно първенство.